اموزش کاردستی و تزیین

آموزش ساخت مار و پله‌ مقوایی به صورت خیلی آسان

آموزش ساخت مار و پله‌ مقوایی به صورت خیلی آسان

مجموعه: خــانه و خــانه داری و تزیین

درست کردن مارو پله خوشگل و زیبا شیک برای بازی با اعضای خانواده

مار و پله، یک بازی کودکانه کلاسیک است که بین دو نفر یا بیشتر و در روی تخته‌ای که به مربع‌های کوچک تقسیم شده‌است، انجام می‌شود. خانه‌هایی که شروع یک نردبان باشند با قرار گرفتن در آن مهره به سمت انتهای نردبان حرکت می‌کند و خانه‌هایی که سر مار در آن باشد با قرار گرفتن در آن به سمت انتهای مارحرکت می‌کند. هر صفحه بازی معمولاً دارای صد خانه است که با تاس انداختن و به ترتیب طی کردن خانه‌ها، هر فردی که زودتر به خانه پایان برسد برنده است.اصل این بازی هندی است.

سلام دوستان عاشق ساخت و ساز و خلق کردن وسایل منزل و بازی و حتی هنری و غیره امروزم می خواهیم یککاردستی باحال و جالب بسازیم که اسم هست مارو پله یک بازی مفرح که با اعای خانواده و دوستان خیلی حال میده بازی کنیم مخصوصا که به هر تعدادی میشود همزان بازی کرد و این خودش یک مزیت و به حیجان بازی صد چندان می افزاید ولی جالبتر اینجاست که این مارو پله را خودتان ساخته باشید پس همراه باید با ما برای ساخت این بازی کودکانه و شاد.

لوازم مورد نیاز برای ساخت:

  • مقوای مربعی: مقوایی که من داشتم ۳۰ در ۳۰ سانتی متری بود و از همون استفاده کردم.
  • مقوای ماکت: یا هر سطح محکم دیگه‌‌ای که بشه ازش برای چسباندن مقوا استفاده کرد، مثل جعبه‌ی شیرینی
  • کاغذ رنگی: برای ساخت نردبان و مار ها
  • چسب مایع و چسب نواری
  • مداد رنگی و ماژیک سیاه
  • قیچی
  • ملزومات بازی، شامل تاس و مهره

طراحی صفحه‌ی بازی

مقوای من، یه چند سالی بود لوله شده بود، واسه همین اول با چسب ثابتش کردم:

خب، اولین کار اینه که صفحه‌ی بازی رو خونه خونه و به اصطلاح شطرنجی کنیم. من به صورت طولی ۱۰ خونه و عرضی ۹ خونه ایجاد کردم، که در مجموع ۹۰ خونه تشکیل شد. فرقی نمی کنه، می تونید تعداد خونه ها رو کمتر یا بیشتر از این مقدار در نظر بگیرید.بستگی داره که بخواهید با چند نفر بازی کنید و یا چه میزان زمان طول بکشه بازیتون حالا هر چی بریم جلوتر بیشتر اشنا میشید و جزییات رو بهتر درک میکنید.

به کمک مداد رنگی و خط کش، ابتدا خطوط افقی و سپس خطوط عمودی رو رسم می کنیم:

بعد هم مربع ها رو از یک تا n شماره گذاری می کنیم(n=چون مشخص نیست چه تعداد خانه درست کردید ما شماره اخر را n مشخص کردیم برای من شماره اخر ۹۰ البته رسمش اینه که خونه اول و آخر شماره نداشته باشن پس تا ۸۹ شماره گزاری میکنم و اسم خانه اخرم میزارم پایان یا مقصد یا هر چیز دیگه ای که دوست دارید بگزارید.)

اضافه کردن پله ها

طراحی صفحه‌ی بازی انجام شد. حالا نوبت می رسه به اضافه کردن پله ها و بعدش هم مار. البته من بجای پله میگم نردبون

← برای این صفحه، من ده تا نردبون در نظر گرفتم.شما هممیتوانید نصبت به تعداد خانه ها ی شطرمجی ای که ساختید تعداد نردبان ها را کم و زیاد کنید.

ابتدا اندازه‌ی نردبون مورد نظر رو تخمین می زنیم و سپس از کاغذ رنگی که داریم، یک نوار نازک به طول مورد نیاز می بریم:

بعد با چسب مایع در محل مورد نظر می چسبونیم و با ماژیک هم نرده هاشو می کشیم:البته نقاشی من زیاد خوب نیست شما می توانید به صورت بسیار زیباتر و حرفه ای تر این کار راه انجام بدهید و ظاهری بسیار زیباتر به مار پله خود بدهید و خوب همینم کارمون را راه می اندازد. مهمم همینه : )

و به همین ترتیب، سایر نردبون ها رو کامل می کنیم:

اضافه کردن مار ها

خب، حالا یه هفت هشت تا مار اضافه می کنیم تا بازی جذاب تر بشه!

درست کردن مار ها هم، مثل ساختن نردبون می مونه. مار ها رو با کاغذ رنگی درست می کنیم و در محل موردنظر چسبانده، با ماژیک تزیین می کنیم:

چسباندن طرح روی مقوای محکم

این هم آخرین مرحله از کار ماست. طرح رو با چسب مایع روی یه مقوای محکم، مثل مقوای ماکت یا جعبه‌ی شیرینی و یا روی کارتون های قهوه ای وسایل و اجناس و یا هر چیز دیگه ای فقط محکم و سفت باشه که تا نخوره و بشه روش بازی کرد می چسبونیم:

و بعد دور طرح رو می بریم تا از بقیه مقوا جدا بشه:

کار تمومه، با دوستان و خانواده، مار و پله بازی کنید و لذت ببرید!موفق باشید دوستان گلم.

.

.

«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.