اموزش مدار و الکترونیک

اپتوکوپلر چیست و کاربرد و انواع مدار

اپتوکوپلر چیست و کاربرد و انواع مدار

اپتوکوپلر (opto coupler)

شرایط زیادی وجود دارد که نیاز داریم یک سیگنال یا دیتا را از یک سیستم به سیستم دیگر منتقل کنیم بدون اینکه مسیر اهمی به وجود بیاید و اغلب این به دلیل اختلاف ولتاژ منبع و مقصد می‌باشد. مثلا میکرپروسسور با n ولت DC عمل می‌کند و یک ترایاک را که n ولت AC را سویچ می‌کند کنترل می‌کند.در این شرایط در ارتباط بین این دو باید یکی‌ ایزوله شود به دلیل حفاظت میکرپروسسور از خرابی ناشی‌ از ولتاژ اضافی که این عمل بوسیله اپتوکوپلر انجام میشود.

همانطور که از اسم و شکل این قطعه مشخص است این المان بر اساس نور منتشر شده از یک دیود و دریافت کننده نور کار میکند و می توان گفت اساس کار این المان بر پایه نورمی باشد.

اپتوکوپلر معمولا یک IC کوچک می‌باشد.این IC کوچک ترکیبی از دو بخش می باشد : فرستنده نوری که معمولا یک دیود ناشر نور می‌باشد و بخش گیرنده نوری که می تواند یک فتوترانزیستوراست و بین این دو بخش هیچ جریان الکتریکی وجود ندارد و کاملا مجزا می باشند و تنها نور قابل انتقال می‌باشد. اپتوکوپلر یک قطعه دیجیتال یا سویچینگ می‌باشد از این رو بهتر است برای انتقال سیگنال‌های کنترل on-off یا سیگنالهای دیجیتال استفاده شود

کاربرد opto coupler ها در مداراتی است که ما میخواهیم ورودی را از خروجی و یا برعکس ایزوله کنیم.

این عمل ایزولاسیون باعث وارد نشدن نویز از ورودی به مدار یا برعکس می شود.

انواع اپتوکوپلر

۱٫اپتوکوپلر ترانزیستوری: این قطعه از یک LED و یک ترانزیستور نوری تشکیل شده است که با کم و زیاد کردن ولتاژ پایه های میتوان بیس ترانزیستور را تحریک کرد.علاوه بر تغییر ولتاژ از موج برای تغییر نور نیز استفاده کرد.

۲٫اپتوکوپلر دارلینگتون: دراین قطعه به جای ترانزیستور یک جفت دارلینگتون در مدار قرار دارد.

۳٫اپتوکوپلر دیاک: از این قطعه برای تریگر کردن ترایاک استفاده می شود.

BMEcenter.ir-678

BMEcenter.ir-677

«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.