پزشکی، سلامت روحی و روان شناسی

بهترین روش ترک شیشه و مراحل ترک ان

بهترین روش ترک شیشه و مراحل ترک ان

فرامرز ۴۲ ساله، کارمند و متاهل بود و زمان مراجعه به کلینیک درمان اعتیاد هرگونه وابستگی خود را به مواد مخدر یا محرک انکار می‌کرد. در واقع شکایت اصلی فرامرز، پرسش‌ها و کنکاش‌های همسرش بود که او را به ستوه آورده بود. همسرش اعتقاد داشت فرامرز از چند ماه قبل تغییرات رفتاری بارزی پیدا کرده به نحوی که برخی شب‌ها را تا صبح به بی‌خواب سپری می‌کند، اشتهای خوبی ندارد و لاغر شده است.
به گزارش شهروند، ما فرامرز تمام مشکلات را از جانب همسرش و دیگران می‌دانست. او در برابر شواهدی مانند پیداشدن پودری بلوری و شیشه‌ای شکل و یک وسیله شیشه‌ای (پایپ) و فندک در منزل و خودرویش راه انکار را در پیش گرفته بود. این گوشه‌ای از زندگی فردی است که معتاد به شیشه است، اما آن را انکار می‌کند. آن‌چه در ادامه آمده است راه‌حل‌های دکترسیدمحمد میررضایی، متخصص پزشکی اجتماعی و طب پیشگیری است.
مداخله آگاهی‌بخش
در مواردی که فرد اعتیاد خود را انکار می‌کند، مداخله آگاهی‌بخش در بسیاری از موارد مفید است. در این روش با برگزاری جلسه مداخله برای فرد، تلاش می‌شود نتیجه نهایی ادامه رفتار اعتیاد تشریح و به صورتی مشخص نشان داده شود. حضور اعضای خانواده بیمار (با توافق خود بیمار) ضروری و مفید است و حضور پزشک درمانگر، روانشناس با تجربه و در صورت امکان همکاری یک متخصص، شانس موفقیت را افزایش می‌دهد. در این روش اعضای خانواده برخی از رفتارهای نادرست و آزاردهنده فرد را واضح و مستند، بدون ایجاد فضایی شکایت‌آمیز در حضور بیمار شرح می‌دهند.
هدف از تشریح رفتارها این است که فرد وابسته مجبور شود به مشکل خود فکر کند و در یک فضای مجازی به عاقبت رفتار در پیش گرفته خود نگاهی بیندازد. در یک جلسه مداخله، فرد از مشکلات خود باخبر و توجهش برای تمرکز بر حل این مشکلات جلب می‌شود. تفاوت مهم افرادی که در این‌جلسه‌ها شرکت می‌کنند با کسانی‌که با تهدید و فشار تن به درمان می‌دهند، این است که چون افراد گروه اول در مورد مشکلات خود آگاهی و شناخت پیدا می‌کنند، خود را نیازمند تغییر می‌بینند و با این نگاه درمان را آغاز می‌کنند، در حالی که اگر با تهدید، فشار و اعمال زور درمان شروع شود، چون فرد به مشکل خود آگاهی پیدا نکرده، تا زمانی‌که این فشارها وجود دارد، به تغییر رفتار یا تظاهر به تغییر رفتار ادامه می‌دهد. اغلب این افراد تصور می‌کنند مشکلی ندارند که به حل نیاز داشته باشد.
برخی از آنها در مواردی حتی به برخی نقاط ضعف خود اشاره می‌کنند ولی اعتقاد دارند در هرفردی نقاط‌ضعفی وجود دارد. معمولا در خانواده‌های درگیر اعتیاد، مرتب تهدیدها یا اتمام‌حجت‌هایی با فرد وابسته انجام می‌شود که اغلب مبهم، اغراق‌آمیز و غیرقابل ‌اجرا هستند و به هیچ‌کدام از آنها هم عمل نمی‌شود؛ مثلا: «اگر ترک نکنی، باید از این‌جا بروی»، «اگر درمان نکنی، طلاق می‌گیرم» و… اما اثر این تهدید‌ها منفی است و در جلسه‌های مداخله آگاهی‌بخش جایی ندارد و اگر قراری گذاشته یا تضمینی اتخاذ می‌شود، باید عملی و مشخص باشد و اگر حد و مرزی تعیین می‌شود، باید به آن پایبند بود.
۵ مرحله تغییر رفتار
وابستگی به موادمخدر و محرک همانند بسیاری دیگر از مشکلات به تغییر در رفتار نیاز دارد؛ پس باید آگاهی فرد افزایش و باور او تغییر یابد. فرآیند تغییر رفتار به ۵ مرحله تقسیم می‌شود؛ قبل از آگاهی، آگاهی، آمادگی، اقدام و نگهداری.  البته در مورد وابستگی به مواد، مرحله ششمی ‌را هم می‌توان متصور شد که عبارت است از «عود» یا «بازگشت»:
۱- مرحله قبل از آگاهی: زمانی است که شخص هیچ قصدی برای تغییر رفتار خود ندارد. در این مرحله افراد از مشکلاتشان بی‌خبرند و مساله این نیست که توانایی حل مشکل را ندارند، بلکه از پی‌بردن به مشکل خود نیز ناتوان هستند. معمولا اعضای خانواده، دوستان و اطرافیان کاملا از مشکل آنها باخبرند ولی خود فرد با فرافکنی مشکل را در دیگران می‌بیند. مداخله آگاهی‌بخش در این مرحله می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.
۲- مرحله آگاهی:  در مرحله آگاهی، خود شخص می‌داند مشکل وجود دارد و جدی در مورد غلبه بر آن فکر می‌کند ولی هنوز تصمیم نگرفته است. افراد در این مرحله به راه‌های مختلفی فکر می‌کنند و گاهی این تأمل چنان طولانی می‌شود که حالت وسواس‌گونه پیدا می‌کند بنابراین با کمک باید آنها را به مرحله بعدی هدایت کرد.
۳-  مرحله آمادگی:  این مرحله شامل فرآیندهای قصد و رفتار است. در این مرحله فرد گاهی بی‌درنگ دست به اقدام می‌زند و تغییرات خوشایند جزیی را اعلام می‌کند اما تا رسیدن به رفتار جدید فاصله دارد. چنان‌چه مرحله آگاهی‌بخشی با تعیین اهداف توأم باشد، شخص با تعهد زیاد، مرحله آمادگی را طی می‌کند و به مرحله بعدی راه می‌یابد.
۴- مرحله اقدام:  در این مرحله افراد رفتارها، انتظارها یا محیط خود را تغییر می‌دهند تا بر مشکلات فایق آیند. این مرحله به انرژی قابل‌ملاحظه‌ای نیاز دارد و نیازمند فراهم آوردن شرایطی است تا رفتارهای جدید باعث تغییرات جدی و پایدار در فرد شوند.
۵- مرحله نگهداری:  مرحله نگهداری، آخرین مرحله تغییر رفتار است. در این مرحله افراد کوشش می‌کنند آن‌چه از مرحله اقدام به دست آورده‌اند، تثبیت کنند. به بیانی دیگر، این مرحله تداوم تغییر ایجاد شده است. برای افراد وابسته به مواد، این مرحله ممکن است تا پایان عمر طول بکشد.  از آن‌جا که عود یا بازگشت درمورد مشکلاتی چون اعتیاد، یک قاعده محسوب می‌شود، ناگزیر آن را به‌عنوان یکی از مراحل تغییر رفتار باید پذیرفت که در صورت وقوع به اقدامی جدی نیاز دارد.
بهترین راه اراده است ولی اگر فکر میکنید نیاز به کمک دارویی دارید میتوانید تحت نظر پزشک از دارو زیر استفاده بفرمایید.

یکی از بهترین  مواد غذایی و دارویی که می تواند در ۴ هفته اول ترک اعتیاد به مخدر شیشه (متامفتامین ) کمک کند اسید امینه فنیل الانین و تیروزین است   

 

فنیل الانین یک اسید امینه ضروری برای بدن انسان است که  در شیر حیوانات پستاندار به  فراوانی  یافت می شود و مصرف ان خواص ضد درد و ضد افسردگی دارد  

فنیل الانین در بدن انسان  تبدیل به تیروزین  می شود که بعدا  در یک فرایند شیمیایی تبدیل به دوپامین و نور ادرنالین و آدرنالین می شود  

مصرف زیاد فنیل الانین در ۴ هفته اول ترک اعتیاد به مخدر شیشه (متامفتامین ) در ترمیم سیستم عصبی آدرنرژیک و گیرنده های دوپامین بسیار مفید  باشد  

متاسفانه در ایران در شروع ترک اعتیاد به مخدر شیشه (متامفتامین )‌از دارو های ضد افسردگی MAOI استفاده می کنند که به این دلیل نمی توان از دوزهای بالای فنیل الانین به دلیل  احتمال بروز سندرم سروتونرژیک  استفاده کرد  

به نظر می اید استفاده از مواد غذایی و دارویی حاوی فنیل الانین  چه قبل از ترک اعتیاد و چه در زمان ترک اعتیاد  به متامفتامین با افزایش تعداد گیرند ه ها ی دوپامین و  هورمون دوپامین مغز می تواند علاوه برافزایش بینش بیمار به اعتیاد خود  در کاهش توهمات بیمار  و ولع مصرف کمک موثری  بکند   استفاده از ویتامین های گروه ب به خصوص B1-B2-B3-B6-B12 به  مقدار زیاد باعث کاهش ولع (هوس ) استفاده از مخدر متامفتامین  بعد از ترک اعتیاد  به متامفتامین (شیشه) و کاهش ضایعات روانی و عصبی حاصل از اثرات مخرب متامفتامین بشود  تریپل تراپی ( ویتامین‌های C، B۶ و B۳ (نیاسین)در ترک اعتیاد ماده مخدر شیشه (متامفتامین ) به جای ال کارنیتین L-carnitine ( نوروتروفین neurotrophin چیست و چه ارتباطی با سکته مغزی و جنون و اعتیاد به مخدر شیشه (متامفتامین ) دارد(قسمت اول )  opium.site: بازسازی شیمیایی مغز معتادان به مخدر متامفتامین (شیشه …

Pharmacological Intervention (Medication Management)

New Beginnings Detox utilizes several different medications during the course of our methamphetamine detoxification cycle. We use the latest cutting edge methamphetamine treatment protocols. We continually conduct research in order to take advantage of modern addiction medicine pharmacological breakthroughs. Until recently, there were very few detoxification and treatment options for patients suffering from methamphetamine dependency. Not anymore.

 

Here is some of the types of medications we utilize:

  • seratonin boosters that reduce cravings
  • <span >anxiolyticsthat reduce cravings
  • oral vitamins, L-Tyrosine and Thiamine therapies that address depletions
  • vitamin injection therapy(Vitamin B-1), Vitamin B2, Vitamin B6, and Vitamin B12
  • antidepressants that decrease cravings
  • non-addictive stimulant type medications that reduce withdrawal

 

 پاورقی  

ویتامین ب ۱ چیست

 

تیامین یا ویتامین ب۱ اولین ویتامینی که از ویتامین‌های گروه ب کشف شده‌است. این ویتامین تأثیرات بسیار مهمی در سوختن قندها در بدن و عملکرد اعصاب دارد. تیامین از راه روده جذب خون می‌شود. تغییراتی بر روی آن صورت می‌گیرد و آماده استفاده بافت‌ها می‌گردد. یکی از موادی که در جذب آن اختلال ایجاد می‌کند، الکل است که مصرف زیاد آن موجب کمبود ویتامین تیامین می‌شود. این ویتامین در بدن ذخیره نمی‌شود.

عملکرد آن در اندام‌ها، فعال کردن آنزیم‌های لازم برای سوختن قند در بدن است. این ویتامین نقش اساسی در ادامه عملکرد چرخه کربن دارد. نقش مهم دیگر آن در اعصاب است. ما برای انجام هر حرکت و یا درک حواس از محیط نیاز داریم پیام‌های عصبی از مغز به اعصاب بدن و بالعکس منتقل شوند، تیامین در انتقال پیامهای عصبی نقش مهمی دارد. 

ویتامین ب ۲ چیست

 

ویتامین ب۲ یا لاکتو فلاوین در کبد، بیضه و کلیه پستانداران، تخم مرغ، و شیر وجود دارد. نام دیگرویتامینB2*ریبوفلاوین است . دلیل انتخاب این نام، رنگ زرد این ویتامین است که ناشی از وجود حلقه فلاوینی موجود در ساختمان آن می‌باشد . از ویتامینهایی است که در بسیاری از مواد غذایی موجود است اما عوارض کمبود آن گریبانگیر افراد زیادی است، در حالیکه خود آنها، نمی‌دانند این عارضه می‌تواند ناشی از کمبود مواد غذایی باشد .

اولین بار این ویتامین زمانی کشف شد که در حین بررسی برروی ویتامینB1، دانشمندان متوجه شدند جزء دیگری موجود است که در مقابل حرارت مقاوم تر ازB1 است و زمانی که آنرا از شیر استخراج کردند این رنگدانه‌های زرد رنگ راB2 نامیدند . درواقع یکی از دلایلی که روش مناسب شیررا نگهداری در پاکتهای چند لایه می‌دانند این است که، از تخریبB2 در برابر نور جلوگیری می‌کند زیرا این ویتامین در مجاورت اشعه ماوراء بنفش تخریب می‌شود .

B2 همراه غذا وارد بدن می‌شود و به کمک ناقل هایی که در دیواره روده وجود دارد به خون منتقل می‌گردد . ویتامینB2 جزء ویتامینهای محلول در آب است از اینرو در بدن ذخیره نمی‌شود پس میزان مورد نیاز آن باید روزانه مصرف گردد تا مبتلا به کمبود آن نشویم .

·عملکرد ویتامین B2در بدن چیست ؟

ویتامینB2 زمانی فعال می‌شود که مولکول فسفر دریافت کند واین قابلیت را پیدا نماید که در فعالیت‌های مهم سوخت ساز بدن عمل کند .B2 در فعال شدن ویتامینB3 و B6 نیز دخالت دارد . از اینرو پیشنهاد می کنیم نام آنرا ” ویتامین نخود هر آش ” بگذاریم چون در بسیاری از اعمال حیاتی بدن و فعالیت دیگر ویتامینها تأثیر دارد . در بدن ما تبدیلB2 به فرم فعال آن تحت تأثر آنزیمهای مربوط به غده تیروئید می‌باشد . از اینروافرادی که مبتلا به گواتر هستند و تیروئید کم کار یا پرکار دارند باید مراقب میزان دریافت این ویتامین باشندو از منابع حاوی این ویتامین بیشتر تغذیه کنند چون با کاهش فعالیت غده تیروئید کارایی این ویتامین نیز کاهش می‌یابد :

·میزان مورد نیاز این ویتامین۳/۱میکروگرم در روز است .

 

ویتامین B۶ محلول در آب بوده و به حرارت و اسید مقاوم می‌باشد، البته اکسیداسیون، قلیا و نور ماورای بنفش به ویتامین B۶ آسیب می‌رساند. تقریباً ۵۰ درصد ویتامین در روند پختن و فرآوری از بین می‌رود.

حالت کوانزیمی این ویتامین پیریدوکسال فسفات PLP است که در حضور فسفات و به کمک آنزیم پیریدوکسال کیناز از پیروکسیدین،پیریدوکسال و پیریدوکسامین(اشکال مختلف B6) بدست می آید و نقش بسیار مهمی در واکنش های بیوشیمیایی دارد از جمله متابولیسم پروتئین (اسیدهای آمینه)،انتقال دهنده های عصبی (اسید گاما-آمینوبوتیریک،سروتونین و…)،گلیکوژن فسفریلاز و ….ویتامین B6 ضروری است برای تولید نیاسین (ویتامین B3) از اسید آمینه تریپتوفان ، متابولیسم هموگلوبین (پروتئین موجود در گلبول قرمز) و…. 

ویتامین ب۳ (یا نیاسین) ضد بیماری پلاگر در انسان و بیماری زبان سیاه در سگ است. این ویتامین در ساختمان مولکولی کوآنزیم نیکوتین آمید آدنین دی‌نوکلئوتید (NAD) و نیکوتین آمید آدنین دی‌نوکلئوتید فسفات (NADP) شرکت دارد.

این ویتامین بیشتر در مخمر آبجو، پوست و جوانه غلات، خرما، گوشت، کبد، کلیه و قلب و شیر بیشتر است.

با مصرف زیاد داروی نیاسین آمید سرگیجه یا از حال رفتن، خشکی پوست یا چشم‌ها، افزایش قند خون، تهوع یا استفراغ، قرحه گوارشی، خارش پوست، درد مفاصل و افزایش اوره خون گزارش شده‌است.

نیکوتین آمید نوعی ویتامین B3 است.  

ویتامین ب۱۲ یا کوبالامین یک ویتامین حساس و مهم برای بدن می باشد. این ویتامین موجب درمان یک نوع کم خونی خطرناک به نام پرنشیز می شود.حساسیت این ویتامین به قدریست که قابلیت تحمل نور ، حرارت و مواد اسیدی و قلیایی را ندارد. باکتری های تولید کننده ب ۱۲ در دستگاه گوارش انسان ، از دهان و لثه و حلق تا روده بزرگ ، زندگی می کنند.در جگر، شیر، پنیر و تخم مرغ وجود دارد و دارای ۴ درصد کبالت است. کمبود آن منجر به بیماری کم‌خونی وخیم و غیر طبیعی شدن گویچه‌های قرمز خون می‌شود 

نظز یک پزشک ترک اعتیاد در مورد این دارو

متد شخصی من به فرهنگ ایرانی ها کمی نزدیک است من در هفته اول ترک (گاهی حتی قبل از شروع ترک ) به بیمار سرم امینو اسید (سرم اسید امینه ) تزریق می کنم و درون ان را پر از ویتامین های گروه ب می کنم  به تجربه  می توانم ادعا کنم به سرعت معتادان به شیشه عقل به سرشان بر می گردد و میزان ولع انها به مقدار زیاد کاهش می یابد در یکی از پروتکل های من ابتدا دو هفته قبل از انکه حتی معتاد به خواهد ترک کند یک رژیم غذایی مخصوص و چندین  بار سرم اسید امینه  به بیمار تجویز می کنم  البته این متد شخصی است ولی کارایی خوبی دارد مخصوصا در کسانی که مدت زیادی از اعتیاد  انها نمی گذرد عالی است   

«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.