تهران مال ماست

تفریح و سرگرمی، مطالب جالب و خواندنی

تفاوت های و مشکلات چپ دست ها و راست دست ها

تفاوت های و مشکلات چپ دست ها و راست دست ها

مطالب جالب و خواندنیتفاوت های و مشکلات چپ دست ها و راست دست ها
به طور کلی، افراد چپ دست انعطاف پذیرتر، باهوش تر و سازگارتر از افراد راست دست هستند. شاید به این فکر کنید که ای کاش شما هم چپ دست بودید و یا در مورد سایر مزایای چپ دست بودن بیندیشید.
واقعیت این است که حدود ۹۰ درصد از مردم راست دست بوده و فقط ۱۰ درصد چپ دست هستند.
یک نکته خیلی مهم که لازم است به آن توجه داشته باشید این است که، غالب بودن طرف چپ یا راست، در مورد کل بدن صادق است.
اگر کمی دقت کنید،حتما متوجه خواهید شد که با یک گوش بهتر از دیگری می شنوید و یا با یک چشم بهتر از چشم مقابل می بینید. پس باید توجه داشته باشید که غالب بودن یک قسمت از بدن یک مورد عمومی است که در مورد تمامی قسمت های جفت بدن صدق می کند.
این که دقیقا چرا یک نفر راست دست و یا چپ دست می شود، هنوز به صورت یک راز باقی مانده است ولی برخی نظریه ها در این مورد وجود دارند. یک نظریه، ترشح زیاد هورمون های جنسی قبل از تولد را عامل چپ دست شدن افراد می داند.
از سوی دیگر، محققان دانشگاه دانشگاه کالیفرنیا آمریکا معتقدند که چپ دست و یا راست دست شدن افراد تا حد زیادی توسط ژنتیک تعیین می شود
طبق نظر این محققان، یک ژن اختصاصی جهت راست دست شدن وجود دارد که چنانچه فردی آن را به ارث ببرد، راست دست می شود. نکته جالب این است که حتی در صورت عدم وجود این ژن باز هم معلوم نیست که آن شخص حتما چپ دست شود. یعنی امکان راست دست شدن وی هنوز وجود دارد.
افراد راست دست به طور مشخص نیمکره مغزی سمت چپ شان بزرگ تر است. در ۹۵ درصد از افراد راست دست قابلیت های تکلمی در نیمکره چپ مغزی وجود دارد. در حالی که بر اساس پژوهش های دانشگاه کالیفرنیا، دو نیمکره مغزی در افراد چپ دست اندازه مشابهی داشته و موجب ایجاد ساختار مغزی منعطف تری می شوند.
این در حالی است که تنها در ۷۰ درصد از چپ دست ها قابلیت های تکلمی در نیمکره مخالف (راست) قرار دارد. این طور به نظر می رسد که احتمالا عدم وجود ژن راست دستی، به مغز این افراد اجازه می دهد تا به طور مساوی و متناوب با مغز راست دست ها رشد کند. نیمی از افراد باقی مانده از هر دو گروه چپ دست ها و راست دست ها از هر دو نیمکره مغزی شان استفاده می کنند و بر طبق بررسی ها، این گونه افراد از هوش بالاتری برخوردارند.
علاوه بر این، دیده شده است که رابط مغزی بین دو نیمکره در افراد چپ دست ۱۱ درصد بزرگ تر از راست دست ها است که نشانگر ارتباطات قوی تر و عمیق تر دو نیمکره در پردازش اطلاعات است.
پروفسور گلین هامفریز معتقد است که در افراد راست دست، نیمکره راست تصویر کلی را می بیند و نیمکره چپ بر روی جزئیات آن تصویر تمرکز می کند در حالی که این موضوع در مورد چپ دست ها وجود ندارد.
وی همچنین معتقد است که آسیب و تخریب مغزی می تواند احساس درک انسان ها از جزئیات را در افراد راست دست و چپ دست به طرق مختلفی تحت تاثیر قرار دهد.
یک موضوع بسیار جالب دیگر در مورد چپ دست ها این است که بر اساس تحقیقات دانشگاه دوبلین، درآمد کارگرهای چپ دست حدود ۴ درصد بیشتر از راست دست هاست.
پژوهشگران این دانشگاه بر این باورند که چپ دست ها به ویژه مردان در مواجهه با یک موقعیت جدید خود را راحت تر تطبیق می دهند زیرا در استفاده از سمت راست مغزشان واردترند.
این ها جزء مواردی هستند که باعث می شوند تا چپ دست ها بیشتر در نزد رئیس شان محبوب باشند.
چپ دست ها بیشتر می ترسند
نتایج تحقیقات پیش از این نشان داده بود که افراد چپ دست، نسبت به راست دست ها سازگاری بیشتری دارند. یک فرد چپ دست بسیار راحت تر از یک فرد راست دست می تواند از دست راست خود برای انجام کارها استفاده کند. به نظر می رسد افرد چپ دست به سرعت قادر به تعویض و دگرگزینی هستند.
اکنون روانشناسان در یک مطالعه جدید می گویند افراد چپ دست در مواجهه با شرایط و موضوعات ترسناک، بیشتر دچار وحشت می شوند.
این روانشناسان پس از نشان دادن یک کلیپ ترسناک به دو گروه از افراد چپ دست و راست دست در نهایت شگفتی متوجه شدند که پس از تماشای این کلیپ افراد چپ دست بیشتر از راست دست ها می ترسند.
حدود ۱۰ درصد جمعیت جهان چپ دست هستند. ترکیب ژنتیکی که باعث غلبه چپ دستی بر راست دستی می شود، ژن ?LRRTM نام دارد. افرادی با مقدار بیشتر این ژن، چپ دست هستند. مراکز گفتاری افراد چپ دست و راست دست در قسمت چپ مغز قرار دارد. قسمت چپ مغز روی هماهنگی قسمت های مختلف و فرامین و دستورات متمرکز است، در حالی که قسمت راست مغز روی مفاهیم و احساسات کنترل دارد. تعدادی از افراد نیز با هر دو دست کار می کنند.
این روانشناسان خاطرنشان کردند که هرچند راست دست ها هم پس از تماشای این کلیپ ترسیده بودند اما شدت واکنش ترس و وحشت در آن ها خیلی کمتر از افراد چپ دست بود.
دکتر کارولین چووهاری از متخصصان دانشگاه کوئین مارگارت در ادینبورگ در این باره متذکر شد: ما در واقع برای این شرکت کنندگان بخشی از فیلم سکوت بره ها را به نمایش گذاشتیم که مطمئن بودیم، حالت ترس را در بیننده ایجاد می کند.
پس از پایان نمایش، فیلم را روی هر دو گروه شرکت کننده بررسی کرده و متوجه شدیم چپ دست ها در خاطرات و حافظه شان بیشتر دچار آشفتگی شده بودند و رفتارهایی شبیه به کسانی که دچار اختلال استرس پس از ضربه عاطفی شده اند از خود بروز می دادند.
علاوه بر این تحقیقات نشان داده اند که افراد چپ دست نسبت به مشکلات و آسیب هایی نظیر ابتلا به آلرژی ها، بیماری های خودایمنی، افسردگی، سوء مصرف مواد، الکل، سیگار، صرع، اسکیزوفرنی و اختلالات خواب مستعدترند و بیشتر از افراد راست دست درگیر حوادث جدی نظیر سوانح رانندگی می شوند.
بررسی آمار می تواند به طور بالقوه نشان دهنده درگیری بیشتر افراد چپ دست با حوادث زندگی باشد که موجب می شود درصد کمتری از این افراد، طول عمر بیشتری داشته باشند.
همچنین بعضی از کارشناسان معتقدند، افراد چپ دست کمتر وابسته اند، چون مجبورند با دنیایی که برای آن ها ساخته نشده سازگاری پیدا کنند. دکتر پیترز می گوید: چپ دست ها به علت داشتن تمایلات استقلال طلبانه در برابر فشارهای اجتماعی مقاومت بیشتری دارند.

مشکلات چپ دست ها
اما در جامعه امروزی مشکلات زیادی برای چپ دست ها وجود دارد. اصول کلی جامعه و زندگی، غالبا برای راست دست ها طراحی شده اند.
علاوه بر این، متاسفانه برخی خانواده ها به دلایل خرافی، دید خوبی نسبت به چپ دست شدن فرزندشان ندارند و سعی می کنند تا با انجام اعمالی نظیر بستن دست چپ فرزندشان او را تحریک و وادار به راست دست شدن کنند. این افراد باید توجه داشته باشند که انجام اعمال فوق موجب خواهد شد تا فرزندشان در آینده قادر به انجام کارهای ظریف با دست خود نبوده و در کارهای روزمره شان دچار کندی محسوس شوند.
امروزه در دنیا چپ دست ها تقریبا یک جامعه برای خود درست کرده اند به طوری که روز ۲۲ مرداد ۱۳( آگوست) روز جهانی چپ دست ها نامیده می شود. علاوه بر این، در برخی نقاط دنیا فروشگاه هایی وجود دارند که اجناسی را می فروشند که صرفا برای افراد چپ دست طراحی شده اند. کسی چه می داند، شاید در آینده شهر یا کشوری هم مخصوص چپ دست ها ایجاد شود.

 

☻پنج تفاوت جالب چپ دست ها و راست دست ها☻

 

در دنیا به طور تقریبی از هر ۱۰ نفر یک نفر چپ دست است. داستان ها و افسانه های زیادی در رابطه با افراد چپ دست وجود دارد.

به نقل از سالم زی, در دنیا به طور تقریبی از هر ۱۰ نفر یک نفر چپ دست است. داستان ها و افسانه های زیادی در رابطه با افراد چپ دست وجود دارد. همچنین تحقیقات بسیاری نیز در رابطه با آنها و بر روی تفاوت های ذهنی، فکری، تمایلات و تاثیرشان در اجتماع در مقایسه با راست دست ها انجام شده یا در حال انجام است.

در این میان، پنج مورد از جالب ترین تفاوت های افراد چپ دست با سایرین وجود دارد که بد نیست از آنها آگاه باشید:
۱- ناتوانی در یادگیری در چپ دست ها شایع تر است.
نتیجه تحقیقاتی که اخیرا بر روی گروهی از افراد انجام شده نشان می دهد که میزان خوانش پریشی در افراد چپ دست بیشتر است. به زبان ساده خواندن روان یک متن برای افراد چپ دست به مراتب سخت تر از راست دست هاست. البته این اختلال می تواند در مهارت هایی مانند املا، مهارت های شنوایی، نامگذاری، حافظه کوتاه مدت و موارد مشابه نیز به چشم آید. همچنین احتمال بروز روان گسیختگی نیز در آنها بیشتر است. یک تئوری، این مسائل را به آسیب های حین رشد که بر اثر محیط بروز می کنند مرتبط می داند. اما بقیه، ژنتیک -و به طور خاص ژن LRRTM۱ که که عامل بروز این مشکلات شناخته شده- را در بروز این اختلالات دخیل می دانند.

۲- بسیاری از چپ دست ها از راست دست ها باهوش ترند.
چپ دست ها اما در درک مسائل هندسی و فضایی و همینطور تصور ذهنی اشیاء قوی ترند. مهارت هایی که از آنها شطرنج بازها یا معماران نخبه ای می سازد. بر اساس مقاله ای که در ژورنال روانشناسی آمریکا منتشر شده آمده که چپ دست ها در تفکرات واگرا بهتر از راست دست ها هستند. شاید به همین دلیل است که از هفت رئیس جمهور آخر ایالات متحده چهار نفرشان چپ دست بوده اند. همچنین آلبرت انشتین، بنجامین فرانکلین، نیوتون و داروین نیز از چپ دست های مشهور بوده اند که افراد بسیاری شهرت و اعتبار آنها را با چپ دست بودنشان مرتبط می دانند.

۳- رفتارها و احساسات منفی در چپ دست ها بیشتر بروز می کند.
شاید این خصیصه بخاطر فعل و انفعالات بیشتر نیمکره های مغز چپ دست ها در مقایسه با راست دست ها باشد. مغز چپ دست ها سیگنال ها و نشانه های بیشتری نسبت به بقیه دریافت می کند. ژورنال اعصاب و بیماری های روانی، بروز رفتارها و احساسات منفی در چپ دست ها را به به عملکرد منطقی مغز مرتبط می داند. پردازش امور منطقی در نیمکره چپ و احساسات در نیمکره راست انجام می شود. با توجه به اینکه نیمکره راست در چپ دست ها بیشتر مشغول است، این رفتارها پدید می آیند.

۴- چپ دست ها در برخی ورزش ها عملکرد بهتری دارند.
در میان افرادی که بازیکن بیسبال می شوند، بیش از ۲۵ درصدشان دست چپ را برای گرفتن توپ به هنگام بازی، به دست راست ترجیح می دهند. در این میان مشخص است که مهارت بازیکنان چپ دست به مراتب بیشتر از راست دست ها خواهد بود. همچنین چپ دست ها در بازی های تک نفره ای مانند تنیس و بوکس هم در مقابله با راست دست ها برتری نسبی دارند. چرا که حریف شان تجربه کافی در برابری با حریفان چپ دست را ندارد و در عین حال بازیکنان چپ دست بیشتر با حریفان راست دست مسابقه می دهند و در این زمینه مجرب ترند.

۵- درآمد چپ دست ها ممکن است کمتر باشد.
بر اساس تحقیقی که در دانشگاه هاروارد انجام شده، چپ دست ها به طور تقریبی ۱۰ درصد کمتر از راست دست ها درآمد دارند. نتایج تحقیقی مجزا نیز نشان می دهد که درآمد زنان چپ دستی که قابلیت های بالایی هم داشته اند در مقایسه با مردان چپ دست با همان شرایط، قابل مقایسه است، اما درآمدشان در مقایسه با همجنس های راست دستشان کمتر است. محققان دلیل این مساله را علاقه کمتر چپ دست ها به تمام کردن تحصیلات یا کسب نمرات پایین و همچنین ضعف نسبی در ریاضیات و دروس مفهومی می دانند.
هر چند که مقایسه بالا بازتاب نتیجه آزمایشات و تحقیقات است، اما دقت کنید که تمام موارد بالا در مجموع به همه چپ دست ها اطلاق نمی شود. به یاد داشته باشید که بسیاری از افراد تاثیرگذار تاریخ نیز افرادی چپ دست بوده اند.

.

.

«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

یک دیدگاه در ”تفاوت های و مشکلات چپ دست ها و راست دست ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.