اموزش مدار و الکترونیک

دیکدر چیست و پروژه ساخت مدار با دیکدر

دیکدر چیست و پروژه ساخت مدار با دیکدر

اموزش جامع کار با قطعات دکودر و انکودر

Decoder  چیست

در مدار منطقی رمزگشا یا دیکودر مداری است که دارای n پایه ورودی و حداکثر  n^2 (ان به توان ۲) پایه خروجی است که بسته به ترکیب سیگنال‌های ورودی، در هر لحظه تنها یکی از  n^2 (ان به توان ۲) فعال می‌شود. دیکودرها دارای انواع دو به چهار، سه به هشت، چهار به شانزده و … هستند.

Encoder چیست

مداری است که  n^2 (ان به توان ۲) پایه ورودی و n پایه خروجی دارد. مدار انکودر عکس عمل دیکودر را انجام می‌دهد. مدار انکودر، سیگنال‌های باینریهای چندگانه ورودی را به یک عدد کوچکتر فشرده می‌کند. در هر لحظه تنها یکی از ورودی‌ها می‌تواند مقدار «۱» داشته باشد و بقیه ورویها باید در حالت «۰» باشند. در صورتیکه چند ورودی به صورت همزمان در حالت «۱» قرار داشته باشند، آن ورودی که اولویت بالاتری نسبت به بقیه دارد در مدار اثر می‌گذارد. به چنین مداری، انکودر با اولیت گفته می‌شود.

توجه : در زیر میخوام آموزش این دو قطعه رو قرار بدم و این یه مثال است و ما شونصد تا دیکدر داریم >> که ممکن است با هم تفاوت هایی داشته باشن >>>مثلا : تو تعداد پایهاشون متفاوت باشن ، تو نحوه فعال سازیشون متفاوت باشن(مثلا یکی با ۰ولت فعال بشه و دیگری با ۵ ولت فعال بشه) و… که شما میتونید اینا رو تو دیتاشیتشون ببنید و اگه تو کتابخونه پروتئوس موجود بود نحوه کارش رو تو پروتئوس هم ببینید.

آموزش کار با Decoder

در این مثال ما به یه نمونه دیکدر ۲ به ۴ (یعنی با ۲ تا ورودی ۴ تا خروجی رو کنترل میکنیم = به ۲ تا پایه ما ۴ تا پایه رو کنترل میکنیم) اشاره میکنیم.

همون طور که در شکل زیر میبینید دو تا ورودی داریم(A و B) و ۴ تا خروجی داریم(Q0 تا Q3) و یه پایه برا فعال سازی این قطعه داریم.(E) که با توجه به اون گیت ناتی(اگه در مورد گیت ها چیزی نمیدونید مطلب زیر رو بخونید) که در کنار پایه E هستش ما میفهمین که این دیکور با ۰ ولت فعال میشود>>>یعنی اگه ۰ ولت به پایه E بدیم قطعه فعال و آماده کار میشود.و بر عکس اگه ۵ ولت به این پایه بدیم دیکودر ما غیر فعال میشود.

آشنایی مختصر با گیت های منطقی

توجه : گفتم که مدل های مختلف دیکرودربا هم فرق دارن(فرق های کوچولو و جزئی) مثلا تو این دیکودر با ۰ ولت فعال میشه ولی ممکنه تو یه دیکودر دیگه که مشابه همین هستش رو ببینید ولی با ۵ ولت فعال میشه و…

اموزش جامع کار با قطعات دکودر و انکودر

نحوه کار این قطعه : در زیر به صورت جدول قرار میدمش>>>ما با صفر و یک(۰ولت و ۵ ولت) کردن A و B ، صفر و یک شدن خروجی رو کنترل میکنیم.>>>در کل خودتون باید تو پروتئوس(اگه نشد تو عمل یا توسط دیتاشیت اون قطعه) نحوه کارش رو دقیق بفهمید.

Q3 Q2 Q1 Q0 B A
۰ ۰ ۰ ۱ ۰ ۰
۱ ۰ ۰ ۰ ۱ ۱
۰ ۰ ۱ ۰ ۰ ۱
۰ ۱ ۰ ۰ ۱ ۰

آموزش کار با Encoder

نحوه کار انکودر هم بر عکس دکودر هستش.

D0 تا D7 ورودی و Q0 تا Q2 خروجی هستن و EL پایه فعال ساز هست(با ۵ ولت فعال میشه)>>پایه EO و GS رو هم نمیگم >>خودتون برید تو شبیه ساز کارشون رو میفهمید.

 اموزش جامع کار با قطعات دکودر و انکودر

 

به نام خدا

گزارش کار آزمایشگاه معماری کامپیوتر

استاد ارجمند:

جناب آقای احمد رضا حسینی پور

تهیه کننده:

اعظم خدمتکاری

اسفند ۹۳

آزمایش اول : طراحی یک حافظه ROM با استفاده از دیکدر

مقدمه:

حافظه ROM یک نوع مدار مجتمع است که در زمان ساخت داده هایی در آن ذخیره میشود. این نوع از حافظه ها علاوه بر استفاده در کامپیوترهای شخصی در دستگاه های الکترونیکی نیز کاربرد دارند. حافظه هایROM از نظر تکنولوژی استفاده شده دارای انواع زیر میباشند:

 1. ROM
 2. PROM
 3. EPROM
 4. EEPROM
 5. Flash Memory

هر کدام از این حافظه ها دارای ویژگیهای منحصر به فرد خود میباشند. که در موارد زیر با هم مشترک اند:

– داده های ذخیره شده در آنها غیر فرار بوده و پس از قطع جریان انرژی اطلاعات آنها از بین نمیرود.

– داده های ذخیره شده در این حافظه ها غیر قابل تغییر بوده , به عبارت دیگر فقط قابلیت یک بار نوشتن را دارند ولی امکان خواندن در آنها محدود نیست. (هرچند که با انجام عملیاتی خاص میتوان تغییراتی را در آنها اعمال نمود).

 

 

بحث تئوری:

یک دیکدر عبارت است از یک مدار که اطلاعات دودویی را از طریق n خط ورودی دریافت و آنها را حداکثر به ۲n خط خروجی تبدیل میکند. به عنوان نمونه اگر در یک دیکدر با سه ورودی داشته باشیم حداکثر داری ۸ خروجی خواهد بود.

آی سی ۷۴۱۳۸ که در شکل زیر میبینید میتواند بصورت یک دیکدر و یا دی مالتی پلکسر مورد استفاده قرار گیرد.

همانطور که در شکل میبینید این آی سی دارای سه پایه فعال E1 ,E2 ,E3 میباشد. برای اینکه این آی سی بصورت دیکدر عمل نماید باید E1=High و E2=E3=Low باشد. بنابراین بر اساس مقادیر ورودی A,B,C یکی از خروجیها Low و بقیه در حالت High باقی خواهند ماند.

Canon_EOS_700D_JPEG_ISO_44100

هدف آزمایش:

شبیه سازی مدار ROM (با استفاده از دیکدر ۳ به ۸) در نرم افزار پروتئوس

وسایل لازم:

 • یک عدد دیکدر ۸*۳ ۷۴LS138
 • سه عدد کلید
 • منبع تغذیه
 • اتصال به زمین
 • سه عدد گیت NAND
 • سه عدد لامپ LED

روش انجام آزمایش:

در اینجا میخواهیم با استفاده از یک دیکدر یک حافظه ROM بصورت ۸*۳ طراحی کنیم که مقادیر ذخیره شده در خانه های حافظه آن بصورت جدول ۲-۱ باشد. همانطور که میدانید، یک دیکدر با استفاده از n متغیر ورودی میتواند ۲n مینترم را تولید کند. چون هر تابع بول میتواند به صورت مجموع مینترم ها بیان شود، لذا میتوان با استفاده از یک دیکدر مینترم ها را تولید کرده و به وسیله یک گیت OR مجموع آنها را تشکیل داد. با استفاده از این روش هر مدار ترکیبی با n ورودی و m خروجی را میتوان با استفاده از یک دیکدر n به ۲n و m گیت OR پیاده سازی نمود. فقط باید توجه داشت در صورت NOT بودن خروجیهای دیکدر، باید از گیت NAND استفاده کرد.

مقادیر ذخیره شده در حافظه آدرس حافظه ROM
D0 D1 D2 A0 A1 A2
۰ ۰ ۱ ۰ ۰ ۰
۱ ۰ ۱ ۱ ۰ ۰
۱ ۱ ۰ ۰ ۱ ۰
۱ ۰ ۱ ۱ ۱ ۰
۰ ۱ ۰ ۰ ۰ ۱
۱ ۱ ۱ ۱ ۰ ۱
۰ ۱ ۱ ۰ ۱ ۱
۱ ۰ ۰ ۱ ۱ ۱

مدار ROM بر اساس مقادیر جدول:

Canon_EOS_700D_JPEG_ISO_44100

اندازه گیری مقادیر موجود در حافظه بر اساس آدرس های داده شده:

مقدار ذخیره شده در حافظه آدرس حافظه ROM
D0 D1 D3 A0 A1 A2
۱ ۰ ۱ ۱ ۰ ۰
۱ ۱ ۰ ۰ ۱ ۰
۰ ۱ ۰ ۰ ۰ ۱
۱ ۱ ۱ ۱ ۰ ۱
۱ ۰ ۰ ۱ ۱ ۱

 

«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.