اموزش مدار و الکترونیک

رگولاتور چیست؟

رگولاتور چیست؟

رگولاتور یا تنظیم‌کننده ولتاژ چیست

رگولاتور ولتاژ چیست یا آی سی رگولاتور چیست یا کار رگولاتور چیست؟

پاسخ:

رگولاتور


خلاصه کل این مطلب :

رگولاتور قطعه ای هستش که کارش دستکاری ولتاژ هستش.

۱) مثلا بسته به نوع و مدل رگولاتور میتواند ولتاژ های مختلف رو مثلا به ۵ ولت تبدیل کنه>>>یعنی هر ولتاژی بهش بدی ۵ ولت بهت میشه(برای مثال گفتم هر ولتاژی>>>نیای برق ۲۲۰ ولت بهش بده)>>>که به این میگن>>>رگولاتور ولتاژ خروجی ثابتِ و مثبت


۲) حالا اگه ولتاژ خروجیش منفی باشه>>>به این مدل از رگولاتور میگن>>>>رگولاتور ولتاژ خروجی ثابتِ و منفی


۳) حالا اگه مثلا ولتاژ ۷ بدی بهش ، ۵ میده بهت و ۹ بدی بهش ، ۷ میده بهت و…>>>>یعنی ولتاژ خروجی با توجه به ولتاژ ورودی تغییر میکنه.>>>رگولاتورهای ولتاژ خروجی متغیر


رگولاتور قطعه است که در ساخت مدارات الکترونیکی کاربردهای فراوانی دارد در حقیقت رگولاتورهای ولتاژ، نوعی از نیمه رساناها هستند که برای تنظیم ولتاژ طراحی شده اند

آی سی های رگولاتور دو نوع مثبت و منفی هستند و با پیش شمارهای ۷۸ برای نوع مثبت و ۷۹ برای نوع منفی شناخته می شوند دو رقم بعد از این عدد ها نشان دهنده ولتاژ آی سی می باشد.

مثلا: ۷۸۰۵ یعنی آی سی رگولاتور ۵ ولت مثبت

مثلا: ۷۸۰۵ یعنی آی سی رگولاتور ۵ ولت مثبت و یا: ۷۹۰۵ یعنی آی سی رگولاتور ۵ ولت منفی

آی سی رگولاتور دارای سه پایه است . پایه وسط آن مشترک است و به زمین مدار یا منفی متصل است . پایه اول ورودی جریان و پایه سوم خروجی تثبیت شده جریان است.

نکته بسیار مهم این موضوع است که جریان ورودی به آی سی رگولاتور باید بین ۳ تا ۸ ولت بیشتر از جریان تثبیت خروجی باشد به عنوان مثال به آی سی ۷۸۰۵ باید بین ۸ تا ۱۳ ولت جریان بدهیم تا ۵ ولت تثبیت شده در خروجی به ما بدهد. جریان دهی آی سی های رگولاتور ۱ آمپر است.

برخی از رنج های متداول آی سی های رگولاتور:

تیپ مثبت:۷۸۰۵ – ۷۸۰۶ – ۷۸۰۸ – ۷۸۰۹ – ۷۸۱۰ – ۷۸۱۲ – ۷۸۱۵ – ۷۸۱۸ – ۷۸۲۴ -…

تیپ منفی: ۷۹۰۵ – ۷۹۰۶ – ۷۹۰۸ – ۷۹۱۲ – ۷۹۱۵ – ۷۹۲۴ – …

رگولاتورها در یک دسته بندی کلی به ۳بخش زیر تقسیم می شوند:

۱٫ رگولاتورهای ولتاژ خروجی ثابت مثبت:که خروجی انها یک عدد ثابت و غیر قابل تغییر + می باشد که نام گذاری آنها نیز به صورت ۷۸XX یا L78XX یا M78XX می باشد.۲ رقم سمت راست که به صورت XX نشان داده شده نشان دهنده ولتاژ خروجی است. مثلاً ولتاژ خروجی رگولاتور ۷۸۰۵ ، ۵ ولت می باشد و همچنین L یا M هم نشان دهنده  حداکثر جریان دهی آن است

(L= تا ۱ آمپر ،=M تا ۱٫۵ آمپر)

۲٫ رگولاتورهای ولتاژ خروجی ثابت منفی: که خروجی آنها یک عدد ثابت منفی و غیر قابل تغییر – می باشد که نامگذاری انها به صورت ۷۹XX می باشد.

۳٫ رگولاتورهای ولتاژ خروجی متغیر: به وسیله این رگولاتورها می توان ولتاژ خروجی را کنترل کرد. معروف ترین و پر کاربردترین نوع خروجی + آنها LM317 و LM138 وLM338 و خروجی – آنهاLM337 می باشد. این قطعه برای ره اندازی نیاز به یک مدار جانبی مختصر دارد.

این رگولاتورها ۳ پایه دارند. مثبت + ، خروجی، زمین یا – ( قطب – منبع تغذیه را زمین نیز می گوییم(Gnd))

در رگولاتورهای سری ۷۸XX ولتاژ ورودی باید حداقل دو یا سه ولت بیشتر از خروجی آنها باشد. حداقل ولتاژ ورودی و همچنین ولتاژ خروجی آنها در زیر به طور مختصر آمده است:

حداقل ولتاژ ورودی———————– ولتاژ خروجی ———————–شماره مدل

۷٫۳———————————————۵————————————۷۸۰۵

۱۱٫۵——————————————-۹————————————۷۸۰۹

۱۴٫۶——————————————-۱۲———————————–۷۸۱۲

۲۱———————————————۱۸———————————–۷۸۱۸

۲۷٫۱——————————————۲۱————————————۷۸۲۴

 

برای اشنایی با رگولاتور ۷۸۰۵ این مطلب رو دنبال کنید.

«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.