اخبار، اخبار و خبر های ایران و جهان

فرصت به تولید کنندگان شوینده برای نجات جان کودکان

فرصت به تولید کنندگان شوینده برای نجات جان کودکان

این کودک گالن نارنجی رنگ مایع چاه بازکنی را با گالن آبمیوه اشتباه گرفته و بعد از نوشیدن به کما رفته بود.
 عصر ایران روز ۹تیر گزارشی از وضعیت اسفناک یک کودک ۴ ساله منتشر کرد که بر اثر خوردن مایع چاه بازکنی دچار سوختگی مری و دستگاه گوارشی شده بود و با مرگ دست و پنجه نرم می کرد.این کودک گالن یک و نیم لیتری زیبا و نارنجی رنگ مایع چاه بازکنی را با گالن آبمیوه اشتباه گرفته و بعد از نوشیدن اولین جرعه ها، به کما رفته بود.

 واکنش وزارت صنعت به لوله باز کن ها

هر چند با کمک پزشکان و پرستاران، این کودک از مرگ نجات پیدا کرد ولی قبل از او نیز کودکان دیگری به وضعیت مشابه دچار شده بودند.
علت نیز، هم رنگ زیبا و غلط انداز این گالن هاست و هم فقدان درهایی که به راحتی توسط کودکان گشوده نشوند.

در آن زمان عصر ایران وعده پیگیری ماجرا را داد و اعلام کرد که تصاویر برندهایی که مواد شیمیایی مرگبار را در بسته های زیبا و خوشرنگ عرضه می کنند را منتشر خواهد کرد تا صاحبان این برندها با رویکردی انسانی به سمت استفاده از رنگ های تیره و درهای دارای قفل کودک در تولیدات خود بروند.

واکنش وزارت صنعت به لوله باز کن ها

امروز همزمان با انتشار این تصاویر، خبر خوبی از روابط عمومی اداره کل صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت به دست مان رسید.

این روابط عمومی در نامه ای به عصر ایران نوشت:

«به دنبال گزارش مواردی از سوختگی ناشی از آشامیدن مواد اسیدی و قلیایی از سوی کودکان با توجه به شباهت ظاهری ظروف این مواد با ظروف مربوط به آب میوه ها، این شرکت ها ملزم شده اند ظرف مدت ۶ ماه درب ظروف بسته بندی فراورده های مذکور را اصلاح و مجهز به قفل کودک نمایند.
چنانچه پس از مدت تعیین شده، اگر این فراورده های بهداشتی فاقد قفل کودک باشند، از تولید آنها جلوگیری به عمل می آید.»

ضمن قدردانی از مسؤولان اداره کل صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت، از ایشان می خواهیم علاوه بر قفل کودک، تغییر رنگ ظروف این مواد که در خانه ها نگهداری و استفاده می شود را نیز الزامی کنند تا تولید کنندگان از رنگ های تیره و غیر جذاب برای کودکان برای بسته بندی مواد شیمیایی استفاده کنند.

قطعاً تمام کودکانی که در آینده از این خطر خواهند رهید، بی آن که خود بدانند مرهون کسانی خواهند بود که این تغییرات را بر تولید کنندگان الزامی می کنند.

البته در کنار همه این اقدامات پیشگیرانه، والدین نیز باید مراقبت نمایند تا فرزندانشان به این قبیل حوادث خطرناک دچار نشوند.

در زیر تصاویری از محصولات شیمیایی مورد استفاده در خانه ها که با رنگ های کودک پسند در فروشگاه ها عرضه شده اند را می بینید. این عکس ها ، روز گذشته گرفته شده اند.

واکنش وزارت صنعت به لوله باز کن ها
واکنش وزارت صنعت به لوله باز کن ها
واکنش وزارت صنعت به لوله باز کن ها
واکنش وزارت صنعت به لوله باز کن ها
«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.