اخبار، اخبار و خبر های ایران و جهان

نارضایتی جمهوری خواهان کنگره آمریکا

نارضایتی جمهوری خواهان کنگره آمریکا از نشست مشترک با آمانو / اسناد ایران فاش نشد

مدیر کل آژانس افزود: مسئله اول این بود که آیا ما می توانیم به دو توافقنامه (آژانس – ایران) دسترسی پیدا کنیم که جواب خیر بود.
اعضای جمهوری خواه کنگره آمریکا بعد از نشست مشترک با یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی از اینکه او متن توافقنامه محرمانه میان ایران و آژانس را فاش نکرده است ابراز ناراحتی و ناخرسندی کردند.به گزارش عصرایران، آمانو روز چهارشنبه به دعوت کنگره، با سفر به واشنگتن در جلسه استماع کمیته سیاست خارجی مجلس سنای آمریکا شرکت کرد و درباره توافقنامه ایران و آژانس توضیحاتی ارائه کرد. بخش هایی از این توافقنامه موسوم به نقشه راه محرمانه است و آمانو حاضر نشد در این باره چیزی را فاش کند.

نارضایتی جمهوری خواهان کنگره آمریکا از نشست مشترک با آمانو / اسناد ایران فاش نشد

رئیس کمیته امور خارجی کنگره آمریکا اعلام کرد اعضای کنگره پس از نشست با یوکیا امانو مدیر کل آژانس، اطمینان آنها نسبت به توافق هسته ای ایران کمتر شده است.

پاپ کروکر سناتور جمهوری خواه پس از این جلسه به خبرنگاران گفت: اکثر اعضای کنگره در حالی جلسه را ترک کردند که سوالات آنها نسبت به قبل از جلسه بیشتر شده است.
این جلسه بیش از یک ساعت به طول انجامید.

وی افزود: آنچه که درباره خودم می توانم بگویم این است که من با اطمینان کمتری نسبت به توافق هسته ای ایران از این جلسه بیرون آمدم.

آمانو روز چهارشنبه با سفر به واشنگتن، برای بررسی و ارائه توضیحات و پاسخ به سوالات اعضای کنگره درباره نقش آژانس در تحقق و نظارت بر تدابیر در پیش گرفته شده در چارچوب نقشه راه میان ایران و آژانس در جلسه کمیته سیاست خارجی کنگره حاضر شد.

کروکر همراه با ابراز تاسف ادامه داد: حتی نمی توانیم اطمینان حاصل کنیم که بازرسان می توانند وارد سایت پارچین ایران شوند.

وی افزود: مسئله اول این بود که آیا ما  می توانیم به دو توافقنامه (آژانس – ایران) دسترسی پیدا کنیم که جواب خیر بود.

با این حال وندی شرمن مدیر سیاسی وزارت خارجه آمریکا به اعضای کنگره گفته است که متن این توافقنامه را مطالعه کرده و می تواند اعضای کنگره را در جلسه غیرعلنی از مفاد آنها آگاه کند.

امانو هم تایید کرد که این موضوع (محرمانه بودن بخشی از توافقنامه ایران و آژانس) باعث عصبانی شدن اعضای کنگره آمریکا شده است ولی گفت: وظیفه قانونی و حقوقی من حفظ محرمانه بودن برخی از اسناد است.

وی افزود: اگر کنگره با توافق هسته ای ایران موافقت کند فعالیت های هسته ای ایران کمتر خواهد شد و ما دارای قوی ترین عملیات بازرسی در ایران خواهیم شد.

در مقابل، سناتور دموکرات بن کاردین گفت که نشست مشترک با آمانو مهم بود اما نباید جایگزین آگاه شدن از متن اسناد امضا شده میان تهران و آژانس شود.

«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.