باغبانی و پرورش گل و گیاه، پزشکی، تغذیه و سلامت

خواص دارویی بابونه : بابونه کم خونی را درمان می کند

خواص دارویی بابونه : بابونه کم خونی را درمان می کند

بابونه کم خونی را درمان می کند

بابونه کم خونی را درمان می کند Anthemis nobillis

چای بابونه درمان کننده کم خونی است.
بابونه با نام علمی (Anthemis nobillis) گیاهی است کوچک، پرپشت، با ارتفاع تقریبا ۳۰ سانتیمتر و دارای بویی معطر و قوی که در چمنزارها، اراضی شنی و کنار استخرهای طبیعی نواحی مختلف می روید.

این گیاه ساقه های خوابیده و استوانه ای شکل به رنگ سبز مایل به سفید و برگهای کوچک، متناوب و دارای بریدگی های باریک و نامنظم و پوشیده از کرک دارد. قسمت میانی گل های بابونه که از مجموعه ای از گلچه های لوله ای زردرنگ تشکیل شده، در اوایل رویش نیمه کروی است که باغوگامل گل و باز شدن گلچه های لوله ای، کم و بیش مخروطی شکل (به شکل کله قند)می شوند.

بابونه از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است و از تقویت کننده های تلخ به حساب می آید. این گیاه خواص درمانی بسیاری دارد و درمان کننده سردرد و میگرن است و با استفاده از آن سنگ مثانه خرد و دفع می شود.مصرف بابونه دردهای عصبی ناحیه کمر، سردردهای یکطرفه، دردهای عصبی صورت را بهبود می بخشد ولی در اثر مصرف زیاد محلولهای غلیظ این گیاه حالت استفراغ ایجاد می کند.

بابونه تب بر و تسکین دهنده درد است http://tehranmall-co.ir/

بابونه تب بر و تسکین دهنده درد است و برای تسکین دردهای عضلانی چای بابونه بنوشید.این گیاه بی اشتهایی را درمان می کند، برای رفع ورم روده موثر است و برای رفع کرم روده و معده مفید است.برای تسکین درد در هنگام دندان درآوردن بچه ها، به آنها چای بابونه بدهید و برای رفع گوش درد و سنگینی گوش ، یک قطره روغن بابونه را در گوش بچکانید.

جویدن این گیاه زخمها را التیام می بخشد و برای درمان چشم درد، بابونه را در سرکه ریخته و بخور دهید.مصرف دم کرده گل یا ساقه خشک بابونه به میزان یک استکان در روز برای درمان اختلالات گوارشی و مصرف دم کرده گل و ساقه آن برای درمان ناراحتی های عصبی مفید است.

شستشوی سر با دم کرده گل بابونه باعث تقویت مو شده، رویش مو را تقویت کرده و باعث جلوگیری از ریزش موی سر می شود.مضرات خاصی برای این گیاه بیان نشده است.

«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.