باغبانی و پرورش گل و گیاه

مبارزه و کنترل حشره سرخرطومی سیب

مبارزه و کنترل حشره سرخرطومی سیب

سرخرطومی سیب :

این آفت دارای خرطوم می باشد رنگ عمومی بدن قهوه ای و توسط موهای نرم و ریز به رنگ سفید مایل به زرد پوشیده شده است.

میزبان اصلی سیب ولی روی گلابی هم دیده شده است.لارو با تغذیه از محتویات داخل گل آن را خالی کرده و در ناحیه تخمدان مستقر می شود این حشره قبل از تخمگذاری تا حدودی نیز از جوانه،برگ و گلهای کاملا بسته و حتی شاخه های بسیار کوچک حامل جوانه های گل و برگ تغذیه می کند.

در سالهای طغیان شدید آفت مناسب ترین زمان سمپاشی هنگام ظهور حشرات کامل و فعالیت تغذیه ای آنها که مصادف با تورم جوانه ها است می باشد

برای مبارزه شیمیایی می توان از سموم دیازینون(۱ در هزار)و زولون(۵/۱ در هزار)استفاده کرد در واقع سمپاشی در مرحله غنچه قبل از باز شدن گلها صورت می گیرد

سرخرطومی سیب Apple blossom weevil

سرخرطومی سیب

Anthonomus pomorum L.

(CURCULIONIDAE, COL.)

 

تاریخچه، گیاهان مورد حمله و طرز خسارت:

 

سرخرطومی سیب که در اصطلاح انگلیسی Apple blossom weevil گفته می‌شود در ایران فرحبخش در سال ۱۳۴۰ از آن نام می‌برد. وی خسارت این آفت را در آذربایجان شدید ذکر می‌نماید.

درختان مورد حمله این حشره در ایران عبارتند از: سیب، گلابی، زالزالک و سایر درختان میوه دانه‌دار وحشی و اهلی. طرز خسارت این آفت بدین نحو است که حشرات کامل از غنچه‌ها و برگ‌های جوان تغذیه نموده و لارو نیز، پرچم‌ها، تخمدان‌های گل و میوه‌های جوان را مورد حمله قرار می‌دهد. غنچه‌های مرد حمله باز نشده، گلبرگ‌ها خشک، غنچه‎ها قهوه‌ای و بسته باقی می‌ماند و سوراخی در آن به وجود می‌آید. در داخل غنچه آلوده، تخم، لارو و یا شفیره آفت ملاحظه می‌گردد.

مناطق انتشار:

سرخرطومی سیب در نواحی آذربایجان و بعضی از مناطق کوهپایه میوه‌خیز کشور انتشار دارد.

شکلشناسی:

حشره کامل سوسکی سرخرطومی است که طول آن ۴- ۶ میلی‌متر و عرض آن ۳ میلی‌متر می‌باشد. حشرات نر معمولاً کوچک‌تر از حشرات ماده است. بدن سوسک‌ها از کرک‍‌‌های ظریف خاکستری مایل به قهوه‌ای پوشیده است. در قسمت پشتی و انتهایی بال‌پوش‌ها نوار روشن و برجسته‌ای به شکل (v) وجود دارد. پاها و شاخک‌ها به رنگ قهوه‌ای تیره هستند. تخم‌ها زرد روشن و اندازه آن‌ها ۵/۰ در ۷/۰ میلی‌متر می‌باشد. لارو حشره بدون پا، سفید رنگ، پلاک سر سیاه متمایل به قهوه‌ای و حداکثر به طول ۵- ۷ میلی‌متر می‌رسد. شفیره به رنگ زرد و ۵ میلی‌متر طول دارد.

زیست‌شناسی:

سرخرطومی سیب در سال فقط یک نسل دارد و زمستان را به صورت حشرات کامل در پناه‌گاه‌های مختلف از قبیل زیر پوست و در سوراخ‌هایی که قبلاً به وسیله حشرات چوب‌خوار ایجاد شده و هم‌چنین در زیر بقایای مرطوب شاخ و برگ درختان در خاک می‌گذراند. در اوایل بهار موقعی که متوسط درجه حرارت روزانه به ۷- ۸ درجه سانتی‌گراد و ماکزیمم به ۱۰ درجه رسید، حشرات کامل از اماکن زمستانه خارج می‌شوند. ظرف مدت ۲- ۳ هفته عمر خود از غنچه‌ها و برگ‌های جوان تغذیه نموده و حشره ماده پس از جفت‌گیری تخم‌های خود را به طور انفرادی یعنی در داخل هر غنچه فقط یک تخم قرار می‌دهد. هر حشره ماده روزانه ۳- ۵ عدد و جمعاً تا ۱۰۰ عدد تخم می‌گذارد. حشره ماده برای تخم‌ریزی حفره‌ای در سمت جابی شکوفه با خرطوم خود درست کرده و سپس خرطوم خود را بیرون کشیده و با تخم‌ریز یک تخم در حفره حاصله می‌گذارد. تخم پس از ۵- ۱۵ روز تفریخ می‌شود و لارو جوان با نفوذ در اعضاء زایشی گل، از باز شدن آن جلوگیری می‌نماید. بدین ترتیب گل‌های آلوده نازا شده و به شکل میخ و به رنگ قهوه‌ای تیره در می‌آیند. دوره لاروی ۲- ۳ هفته طول می‌کشد و سپس لاروها در داخل غنچه‌های خشک شده تبدیل به شفیره می‌شوند. دوره شفیرگی ۱- ۲ هفته بوده و پس از آن حشرات کامل ظاهر شده و اغلب از پارانشیم تحتانی برگ‌های جوان تغذیه می‌نمایند. در اواخر بهار و یا اوایل تابستان حشرات کامل به پناه‌گاه‌های زمستانی بازگشته و تا بهار سال آینده بدون فعالیت در آن‌جا باقی می‌مانند.

مبارزه:

در مورد مبارزه شیمیایی علیه سرخرطومی سیب باید توجه داشت که سم‌پاشی باید در اوایل بهار هنگام برگ کردن درختان و قبل از ظهور شکوفه‌ها انجام گیرد و در صورت تأخیر شکوفه‌های آسیب دیده را نمی‌توان از حمله این آفت نجات داد. معمولاً سم‌پاشی علیه این آفت در ایران ضرورت پیدا نمی‌کند ولی در صورت لزوم بایستی از تیودان ۳۵% به نسبت ۵/۱ در هزار استفاده شود.

«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.