اموزش حیوانات، اموزش کاردستی و تزیین

آموزش طرز ساخت آکواریوم خانگی مارپیچ بسیار جالب

آموزش طرز ساخت آکواریوم خانگی مارپیچ بسیار جالب

آموزش طرز ساخت آکواریوم خانگی مارپیچ بسیار جالب : در این ساختنی طرز ساخت اکواریوم شیشه ای را یاد می‌گیرید که با الهام از بازی پک-من یا همان نقطه خور ساخته شده است. شاید همه شما نیاز به اکواریومی برای نگهداری از گیاهان ابی و ماهی هایتان داشته باشید.اکواریوم که در تصویر می‌بینید بزرگ است و برای تعداد بالای ماهی مناسب است. اگر تعداد ماهی‌های شما کمتر است می‌توانید اکواریوم کوچک بسازید اما در اینصورت نیاز به شیشه‌های نازک تر هم دارید. در ضمن کار با شیشه‌های نازک نیاز به دقت و مهارت بیشتری دارد.

می‌توانید این اکواریوم را با متریال دیگری مثل ورق‌های پلاستیکی شفاف هم درست کنید. به این ترتیب نیازی به ابزار برش شیشه هم ندارید. در این ساختنی ساده ترین شکل ممکن این اکواریوم شیشه ای را می‌بیند. شما می‌توانید با استفاده از شیشه‌های رنگی ظاهر بسیار زیبایی به این تنگ بدهید و یک اکواریوم بی نظیر برای تزیین خانه تان بسازید. اگر اینکار را کردید، حتماً تصاویر آن را در سایت تهران مال ماست منتشر کنید و لینک عکس ها را در اختیار ما بگزارید.

گام اول : وسایل و ابزار موردنیاز

 • شیشه ۵ میلیمتری
 • شیشه ۲ میلیمتری
 • یک وزنه سنگین
 • چسب اپوکسی رزین یا سایر چسب‌های مناسب شیشه
 • قلم مارکر
 • خط کش فلزی
 • یک ظرف کهنه برای مخلوط کردن چسب
 • یک چوب کوچک برای زدن چسب
 • پمپ هوای تنگ
 • لوله هوا

از شیشه ۵ میلیمتری تان این قطعات را ببرید :

برای بدنه اکواریوم

 • دو قطعه ۲۵٫۴ در ۳۰٫۴ سانتیمتر (برای جلو و عقب تنگ)دو قطعه ۲۵٫۴ در ۱۰٫۱ سانتیمتر (برای بالا و کف تنگ)
 • دو قطعه ۳۰٫۴ در ۱۰٫۱ سانتیمتر (برای کناره‌های تنگ)

برای موانع داخل اکواریوم

 • ۱۲ قطعه ۲٫۵ در ۱۰٫۱ سانتیمتر
 • ۱۲ قطعه ۱٫۹ در ۱۰٫۱ سانتیمتر
 • ۵ قطعه ۵ در ۱۰٫۱ سانتیمتر
 • ۲ قطعه ۲۶٫۶ در ۱۰٫۱ سانتیمتر
 • ۶ قطعه ۶٫۹ در ۱۰٫۱ سانتیمتر

از شیشه ۲ میلیمتری این قطعات را ببرید :

برای موانع داخل اکواریوم

 • ۱۴ قطعه ۲٫۵ در ۱۰٫۱ سانتیمتر
 • یک قطعه ۵ در ۱۰٫۱ سانتیمتر

همانطور که در ابتدا گفتیم می‌توانید این اندازه‌ها و تعداد موانع را تغییر دهید.

گام دوم : بدنه اصلی را بسازید

برای شروع کار باید بدنه اصلی اکواریوم را بسازید. البته در این مرحله صفحه جلویی و بالایی اکواریوم را نمی‌چسبانیم.

صفحه پشتی را روی یک سطح صاف بگذارید. شیشه‌های کناری را هم سرجایشان بگذارید و آنها را با چند پایه محکم کنید. حالا بین این قطعات چند اسپسر بگذارید تا شکل کلی اکواریوم بهم نخورد. می‌توانید دور اکواریوم را هم با طناب ببندید.

روی تمام نقاط اتصال با چسب اپوکسی ضد آب بزنید.

۲۴ ساعت صبر کنید تا چسب‌ها خشک شوند و قطعات کاملاً بهم بچسبند.

برای ساخت این اکواریوم شیشه ای به چند قطعه T و U شکل نیاز داریم. این قطعات را هم با همین روش بسازید و آنها را کنار بگذارید تا چسب شان خشک شود.

گام سوم : خطوط راهنما را بکشید

با کشیدن این خطوط روی سطح کار چسباندن موانع ساده تر میشود

با کشیدن این خطوط روی سطح کار چسباندن موانع ساده تر میشود

کشیدن خطوط راهنما روی سطح کارتان وصل کردن موانع داخل اکواریوم را راحت تر میکند. در تصویر بالا خطوط راهنمایی که برای شیشه‌های ۵ میلیمتری کشیده ایم را می‌بینید. لازم نیست نقشه کامل موانع را روی سطح کارتان بکشید و به همین میزان اکتفا کنید. می‌توانید در حین ساخت اکواریوم شیشه ای را روی صفحه حرکت بدهید و تا نقطه مناسب برای قطعات مختلف را پیدا کنید.

گام چهارم : موانع را بسازید

کار ساخت موانع را از قسمت پایین اکواریوم آغاز کنید. از خطوطی که روی سطح کارتان کشیده اید به عنوان راهنما استفاده کنید و کارتان را همینطور ادامه دهید. بعد از چسباندن هر تکه شیشه چسب آن بزنید و چند ثانیه آن را نگه دارید تا چسب کمی‌محکم بشود. چسب اپوکسی کمی‌طول میکشد تا خشک بشود و به همین خاطر باید حواستان باشد که در حین کار تکه‌های شیشه تکان نخورند. اگر این شیوه برایتان سخت است ابتدا شیشه‌ها را با چسب فوری – که خیلی زود خشک می‌شود – بچسبانید و بعد از اتمام کار به همه اتصالات اپوکسی بزنید تا ضد آب شود.

گام پنجم : لبه‌های تیز را با چسب بپوشانید

لبه‌های تیز شیشه‌ها را با اپوکسی بپوشانید

لبه‌های تیز شیشه‌ها را با اپوکسی بپوشانید

تمام لبه‌های تیز موانع شیشه ای داخل اکواریوم را با چسب اپوکسی بپوشانید. با اینکار لبه‌ها نرم و لغزنده می‌شوند و به بدن ماهی‌ها آسیب نمی‌زنند. در ضمن حرکت ماهی‌ها بین موانع را هم ساده تر میکنند.

این مرحله را با دقت زیاد انجام دهید. سالم ماندن ماهی‌ها ارزش وقتی که صرف می‌کنید را دارد.

گام ششم : صفحه جلویی را اضافه کنید

بعد از خشک شدن چسب تکه‌های شیشه داخل اکواریوم می‌توانید صفحه جلویی را بچسبانید. به هر چهار طرفی که این صفحه رویشان قرار می‌گیرد چسب بزنید و شیشه را روی آن بگذارید. می‌توانید یک وزنه روی صفحه بالایی بگذارید تا شیشه بهتر و سریعتر بچسبد.

بعد از خشک شدن چسب باید تمام قطعات را امتحان کنید تا مطمئن شوید کاملاً ضد آب هستند.

گام هفتم : اکواریوم را بشویید

تنگ را بشویید و چک کنید که نشتی نداشته باشد

اکواریوم را بشویید و چک کنید که نشتی نداشته باشد

وقتی همه چسب‌ها خشک شدند می‌توانید تنگ را امتحان کنید و سپس آن را بشویید. داخل تنگ کمی‌آب بریزید تا مطمن شوید نشتی ندارد. حالا تمام چسب‌های اضافی دور اتصالات را پاک کنید و تنگ را خوب بشویید.

اکواریوم شیشه ای آماده است

حالا می‌توانید داخل اکواریوم را با آب پر کنید و ماهی‌ها را داخل اکواریوم بریزید. ماهی‌های خیلی راحت بین موانع حرکت می‌کنند و احتمالاً از این بازی لذت هم میبرند!

دقت کنید که این اکواریوم مناسب ماهی‌هایی است که رشد زیادی ندارند و امکان ندارد اکواریوم برایشان کوچک شود. اگر بخواهید می‌توانید یک پمپ هوا و فیلتر هم به اکواریوم شیشه ای اضافه کنید. استفاده از پلاستیک‌های شفاف رنگی یا چسباندن طلق‌های رنگی روی شیشه‌ها میتواند این اکواریوم شیشه ای ساده را به یک اکواریوم زیبا و منحصر به فرد تبدیل کند.

«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.