اموزش مدار و الکترونیک

برد بورد چیست ؟(بردبرد) و آموزش کار با برد بورد

برد بورد چیست ؟(بردبرد) و آموزش کار با برد بورد

برد بورد چیست ؟

در الکترونیک برای اینکه مداری را به طور موقت بسته و مورد آزمایش قرار دهیم از برد بورد ( Breadboard ) استفاده می کنیم . استفاده از برد بورد سرعت کار را افزایش داده و بستن مدار را بسیار آسان می کند . در شکل (۱) تصویری از یک برد بورد نمایش داده شده است .

برد بورد چیست ؟

     شکل (۱)

همانطور که در این شکل مشاهده می کنید برد بورد دارای سوراخ های بسیاری است که پایه های قطعات الکترونیکی داخل این سوراخ ها قرار می گیرد . سطح یک برد بورد را می توان به چهار قسمت تقسیم کرد . این چهار قسمت در شکل (۲) با رنگ های مختلف و اعداد ۱ تا ۴ نمایش داده شده اند .

اتصالات برد بورد

       شکل (۲)

سوراخ های قسمت اول ، خود به چهار قسمت تقسیم می شوند که سوراخ های هر قسمت در یک ردیف قرار گرفته و از داخل برد بورد به یکدیگر متصل شده اند . این سوراخ ها معمولاً جهت اتصال قطب های منبع تغذیه به مدار ، مورد استفاده قرار می گیرند . در شکل (۳) سوراخ هایی که در قسمت اول قرار دارند و از داخل به یکدیگر متصل هستند توسط خطوط سبز رنگی به هم وصل شده اند .

آموزش کار با برد بورد

         شکل (۳)

در قسمت دوم ، تمام سوراخ هایی که در یک ستون قرار دارند از داخل به یکدیگر متصل هستند . در این قسمت همانطور که در شکل (۲) مشاهده می کنید در هر ستون پنج سوراخ وجود دارد . تمامی این پنج سوراخ از داخل به یکدیگر متصل هستند . در شکل (۴) سوراخ هایی که در قسمت دوم قرار دارند و از داخل به یکدیگر متصل هستند توسط خطوط سبز رنگی به هم وصل شده اند .

برد بورد چیست ؟(بردبرد) http://tehranmall-co.ir/

  شکل (۴)

قسمت سوم دقیقاً مشابه قسمت دوم می باشد و هیچ گونه تفاوتی با قسمت دوم ندارد . قسمت چهارم نیز دقیقاً مشابه قسمت اول می باشد . در حقیقت قسمت های سوم و چهارم به ترتیب قرینه قسمت های دوم و اول می باشند .

در شکل (۵) تمامی سوراخ های برد بورد که از داخل به یکدیگر متصل هستند توسط خطوط سبز رنگی به هم وصل شده اند .

برد بورد چیست ؟(بردبرد) و آموزش کار با برد بورد

شکل (۵)

حالا که با برد بورد و ساختار درونی آن آشنا شدیم، به سراغ کاربرد آن می رویم.

برای استفاده از برد بورد کافیست پایه های قطعات را درون حفره مورد نظر فرو بریم. این حفره ها طوری طراحی شده اند که قطعات را کاملا محکم در خود بگیرند و هر حفره پایه قطعه را به لایه مسی تحتانی هدایت می کند.

ردیفهای طولی بالا و پایین برای اتصالات منبع ولتاژ (باتری) بکار می رود (هرچند استفاده از آن برای موارد دیگر نیز ممکن است ولی معمولا برای تغذیه مدار استفاده می شود).

بردبورد از وسط بصورت قرینه دو تکه به نظر می‌آید و قسمت میانی برای جاگذاری آی سی است. آی سی ها را تنها و تنها باید در ناحیه میانی برد بورد جا زد.

در شکل زیر نحوه ی قرار گیری آی سی در وسط برد بورد را می بینید. همچنین دقت کنید که چگونه مثبت و منفی باتری (به ترتیب قرمز و آبی) در ردیف های افقی بالا و پایین برد بورد قرار گرفته اند. برای این کار در بالای برد بورد، هر کدام از دو ردیف راست را به ردیف کناری اش در چپ با سیم وصل می کنیم. به همین ترتیب در پایین برد بورد نیز، هر کدام از دو ردیف راست را به ردیف کناری اش در چپ با سیم وصل می کنیم (در شکل زیر، نیم دایره های قرمز و آبی بین ردیف ها، سیم های اتصال دهنده هستند). سپس ردیف های بالای بالا و پایین پایین را به هم وصل می کنیم (در شکل، خط قرمز خمیده در سمت چپ برد بورد سیم مورد نظر است). به همین ترتیب ردیف های پایین بالا و بالای پایین را به هم وصل می کنیم (در شکل، خط آبی خمیده در سمت چپ برد بورد سیم مورد نظر است). توجه کنید که در شکل زیر همه ی حفره ها را با خط به هم وصل کرده ولی آنچه لازم است با سیم وصل شود فقط همان ۴ نیم دایره ی میانی و دو خط خمیده سمت چپ است و بقیه از درون برد بورد به هم متصلند (همان گونه که در شکل های قبلی دیدیم).

تغذیه ی برد بورد و سیم کشی آن

دقت داشته باشید که هرگز نباید هر دو پایه یک المان الکترونیکی را در سوراخ هایی که از داخل به هم متصل هستند قرار داد زیرا در این صورت آن المان عملاً از مدار حذف می شود .
برای اینکه با نحوه بستن مدار بر روی برد بورد بیشتر آشنا شوید یک مدار ساده که بر روی برد بورد بسته شده است در شکل (۶) نمایش داده شده است . نقشه این مدار نیز در شکل (۷) رسم شده است .

عکس آموزش کار با برد بورد و بستن مدار

  شکل (۶)

 یک مدار ساده که بر روی برد بورد بسته شده

شکل (۷)

 

«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.