اموزش مدار و الکترونیک

آموزش ساخت سروو موتور که با ریموت کنترل کنیم؟

آموزش ساخت سروو موتور که با ریموت کنترل کنیم؟

آموزش ساخت سروو موتور که با ریموت کنترل کنیم؟

سروو موتور در بسیاری از پروژه‌های الکترونیکی – بویژه ساخت ماشین و ربات – کاربرد دارد. در بسیاری از ساختنی‌های این سایت از سروو موتور استفاده شده است. این نوع موتور بسیار دقیق است و دستورهایی که به آن می‌دهید را مو به مو اجرا میکند.

آموزش ساخت سروو موتور که با ریموت کنترل کنیم؟
کنترل سروو موتور با آردوینو بسیار راحت است و در پروژه‌های زیادی کاربرد دارد

سروو موتور یکی از بهترین و ساده ترین راه‌ها برای کنترل از راه دور دستگاه‌های الکترونیکی است. در این ساختنی یاد می‌گیرید که چطور سروو موتور را با ریموت IR کنترل کنید. این آموزش ساخت شما را با اصول اولیه کنترل سروو موتور آشنا میکند. همانطور که می‌دانید ریموت کنترل سیگنال‌های مادون قرمز (IR) ارسال میکند. در این ساختنی یاد می‌گیرید که چطور با استفاده از آردوینو این سیگنال‌ها را دریافت کنید و آنها را برای برای سروو موتور قابل خواندن کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز آموزش ساخت سروو موتور با ریموت
وسایل مورد نیاز
  • آردوینو UNO
  • سروو موتور
  • ریموت کنترل
  • گیرنده مادون قرمز (IR)
  • برد بورد
  • سیم جامپر

گام دوم : سیم کشی

برای اینکه قابلیت مورد نظرمان را به سروو موتور اضافه کنیم از آردوینو UNO استفاده می‌کنیم. گیرنده مادون قرمز هم سیگنال‌های ارسالی از ریموت را دریافت میکند و میخواند.

ابتدا باید سروو موتور را به گیرنده مادون قرمز را بهم سیم کشی کنید. نحوه سیم کشی در تصاویر کاملاً مشخص است. سپس پین‌های آردوینو را هم به دو قطعه دیگر وصل کنید. در دیاگرم اول نحوه اتصال پین‌ها و سیم کشی‌ها به تصویر کشیده شده است.

گام سوم : برنامه نویسی

ابتدا باید از این لینک کتابخانه IRremote را برای آردوینو دانلود کنید. بعد از دانلود کتابخانه آن را در مسیر زیر کپی کنید :

Local Disk(C:) > Program Files(x86) > Arduino > libraries

همانطور که در تصویر اول می‌بینید، نمونه دموی IRremote را از نرم افزار Arduino IDE باز کنید. سپس آن را روی بورد آردوینو آپلود کنید.

حالا سریال مانیتور را باز کنید و سعی کنید روی یکی از دکمه‌های ریموت کنترل را کلیک کنید تا یک سیگنال IR ارسال شود. هربار که یک دکمه را می‌زنید، کد HEX آن در سریال مانیتور ظاهر میشود (تصویر دوم).

با کنترل کردن سروو موتور می‌توانید کد HEX هر کدام از دکمه‌ها را مشخص کنید. فرض کنیم شما فقط دو دکمه را زده اید؛ یکی از آنها در جهت عقربه‌های ساعت و یکی دیگر در خلاف جهت عقربه‌های ساعت. می‌توانید از + برای جهت عقربه‌های ساعت و از – برای خلاف جهت عقربه‌های ساعت استفاده کنید. با این روش میتوانید کد اختصاصی هر کدام از دکمه‌ها را پیدا کنید. به مثال زیر توجه کنید :

(+) —> A3C8EDDB

(-) —> F076C13B

بعد آپلود کد نهایی هربار که روی یکی از دکمه‌ها کلیک می‌کنید، موتور در حین چرخش در جهت اصلی تغییر وضعیت میدهد و متوقف میشود. بعد از اولین کلیک روی یکی از دکمه، موتور در جهت چرخش دکمه‌ها می‌چرخد و وقتی برای بار دوم روی همان دکمه کلیک می‌کنید موتور متوقف میشود.
در ادامه می‌توانید یک نمونه از کدهای نوشته شده برای کنترل سروو موتور با ریموت و آردوینو را ببینید:

 

سروو موتور آماده است

آردوینو همیشه کارها را ساده تر میکند
آردوینو همیشه کارها را ساده تر میکند

حالا می‌توانید این موتور را به دستگاه الکترونیکی تان اضافه کنید و آن را با ریموت کنترل کنید.

با همین روش می‌توانید هر قطعه دیگری را از راه دور کنترل کنید؛ از یک LED ساده گرفته تا هر دستگاهی که در اتاق تان قرار داد و از آن استفاده می‌کنید. این آموزش ساخت میتواند تکمیل کننده بسیاری از پروژه‌هایی باشد که در آنها از سروو موتور استفاده میشود. یکبار این روش کنترل موتور را امتحان کنید تا هربار که به آن نیاز داشتید، بتوانید از آن استفاده کنید.

«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.