اموزش مدار و الکترونیک

آموزش ساخت سنسور EMF (نیروی محرکه الکتریکی)

آموزش ساخت سنسور EMF (نیروی محرکه الکتریکی)

در این ساختنی طرز ساخت یک سنسور EMF را یاد می‌گیرید که می‌توانید سیگنال‌های الکتریکی هر دستگاه متصل به برق را تشخیص بدهد. سنسور EMF چهار LED دارد که با توجه به شدت سیگنال‌های الکتریکی پشت سر هم روشن میشوند. اگر با این سنسور در خانه یا محل کار حرکت کنید، می‌توانید متوجه تفاوت قدرت سیگنال‌های الکتریکی در قسمت‌های مختلف خانه بشوید.

از سنسور EMF می‌توانید برای ساخت دستگاه‌های مختلف استفاده کنید. اما یکی از مهمترین کاربردهای این سنسور، پیدا کردن نقشه سیم کشی خانه است. اگر سنسور EMF را جلوی دیوار بگیرید، می‌توانید سیم کشی‌های برق را دنبال کنید.

قطعه اصلی سنسور EMF یک میکروکنترلر Attiny 45 است که با استفاده از رابط کاربری آردوینو برنامه ریزی میشود. معمولاً برای ساخت این نوع سنسور از میکروکنترلر Attiny 45 بجای آردوینو استفاده میشود.

سنسور EMF بسازید
سنسور EMF بسازید

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • میکروکنترلر attiny 45 (یا هر نوع میکروکنترلری که کدهای آردوینو را بخواند)
  • چهار عدد LED
  • چهار عدد مقاومت ۱ مگااهمی
  • منبع تغذیه ۳ ولتی (دو باتری قلمی)
  • سیم مسی (برای ساخت آنتن)

گام دوم : Attiny 45 را برنامه ریزی کنید

کدهای را روی Attiny 45 آپلود کنید
کدهای را روی Attiny 45 آپلود کنید

ما از یک برد آردوینو Nano برای برنامه ریزی میکروکنترلر استفاده کرده ایم. با کمک آردوینو، کدهای زیر را روی میکروکنترلر Attiny 45 آپلود کنید.

این کدها ورودی آنالوگ را می‌خوانند و مشخص می‌کنند که چندتا از LED‌ها باید روشن شوند. مقدار روشنایی هر LED به آنتن، مقاومت آن به زمین و مقدار حساسیت میکروکنترلر بستگی دارد. با تغییر این مقادیر و اعمال آن در کدها می‌توانید طرز کار سنسور EMF را با توجه به نیازتان شخصی سازی کنید.

میزان حساسیت میکروکنترلر با کاهش یا افزایش میزان مقاومت آنتن به زمین و تغییر مقدار روشن سازی LED‌ها تنظیم میشود.

گام سوم : مدار سنسور EMF

ساخت مدار را با اتصال یکی از ورودی‌های آنالوگ Attiny 45 به آنتن شروع کنید. سپس آن را با یک سری مقاومت یک مگااهمی‌به زمین متصل کنید. سپس خروجی‌های Attiny 45 را به چهار LED وصل کنید. ما برای ساخت آنتن از سیم مسی استفاده کرده ایم و آن را دور یک خودکار پیچیده ایم تا حالت سیم پیچ پیدا کند.

جریان ۳ ولتی برای تغذیه مدار سنسور EMF کافی است. به همین خاطر می‌توانید از یک باتری هولدر و دو باتری قلمی‌استفاده کنید.

بهتر است ابتدا مدار را روی برد بورد بسازید و تنظیمات آنتن را انجام دهید. وقتی بهترین تنظیمات برای آنتن را پیدا کردید، مدار را لحیم کنید.

سنسور EMF آماده است

حال می‌توانید به سادگی میدان‌های الکترومغناطیسی محیط اطراف تان را پیدا کنید و قدرت سیگنال‌های الکتریکی دستگاه‌های مختلف را بسنجید. همانطور که گفتیم می‌توانید با تغییر کدهای Attiny 45 یا طراحی مدار سنسور، میزان حساسیت سنسور را بیشتر یا کمتر کنید.

«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.