اموزش خیاطی

آموزش چرم دوزی چطور چرم را رنگ کنیم ؟

آموزش چرم دوزی چطور چرم را رنگ کنیم ؟

آموزش چرم دوزی چطور چرم را رنگ کنیم ؟: اگر شما هم دوست دارید چرم دوزی را یاد بگیرید اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید، این دوره آموزش چرم دوزی برایتان مناسب است. چرم دوزی بیشتر از مهارت نیاز به تمرین دارد و هیچ چیز به اندازه ساخت وسایل چرمی‌مختلف مهارت چرم دوزی را بیشتر نمی‌کند اما دانستن اصول اولیه کار هم بسیار مهم است.

آموزش چرم دوزی چطور چرم را رنگ کنیم ؟

در این قسمت از آموزش چرم دوزی رنگ کردن چرم را یاد می‌گیرید

در این دوره آموزش چرم دوزی همین اصول اولیه را به شما یاد می‌دهیم. در این سری پست‌های ساختنی روش صحیح کارهایی را یاد می‌گیرید که برای ساخت هر وسیله چرمی‌باید بک یا چندبار آنها را انجام بدهید. این سری آموزش چرم دوزی شامل مهارت‌های زیر است :

رنگ کردن چرم کار چندان سختی نیست اما نیاز به آزمون و خطا دارد. روش‌های این ساختنی روی چرم گیاهی خام آزمایش شده است. انواع مختلف چرم واکنش‌های مختلفی به رنگ نشان می‌دهند. به همین خاطر است که آزمون و خطا مهمترین بخش این آموزش چرم دوزی است. تست کردن یک تکه کوچک از چرم با رنگ بهترین راه برای اطمینان از درستی روش و انتخاب رنگ مناسب است.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز

رنگ چرم (می‌توانید هر رنگ و برندی را انتخاب کنید)
چرم گیاهی
روغن چرم یا نرم کننده (ما از روغن جوجوبا استفاده کرده ایم)
ابزار رنگ زنی (می‌توانید از اسفنج یا پارچه‌های کهنه استفاده کنید)

بهتر است در حین رنگ کردن چرم یک بسته دستمال کاغذی و کمی‌آب هم کنار دست تان بگذارید تا سطح کارتان خیلی رنگی نشود. پوشیدن دستکش هم برای پوست‌های حساس بشدت توصیه میشود.

انتخاب رنگ یکی از مهمترین بخش‌های این قسمت آموزش چرم دوزی است. رنگ‌های موجود در بازار به سه نوع بر پایه آب، بر پایه الکل و بر پایه روغن تقسیم میشوند. هیچ کدام از این دسته بندی‌ها به بقیه ترجیح ندارند و انتخاب رنگ کاملاً به چیزی که می‌سازید، بستگی دارد. اگر اولین بارتان است که از رنگ چرم استفاده کنید، بهتر است هر سه نوع را امتحان کنید تا با شناخت بیشتری رنگ را انتخاب کنید.

ما رنگ بر پایه آب را انتخاب کرده ایم چون خیلی راحت جذب چرم میشود و فقط با آب و صابون از دست شسته میشود.

گام دوم : چرم را آماده کنید

ابتدا باید چرم را برای رنگ کردن آماده کنید. اینکه اول چرم را ببرید و سوراخ کنید و بعد رنگ بزنید یا برعکس، به انخاب خودتان و چیزی که می‌سازید بستگی دارد. اما اگر چرم را ببرید و سوراخ کنید و سپس رنگ کنید، کارتان یکدست تر میشود.

مرطوب کردن چرم قبل از رنگ زدن باعث میشود نتیجه کار بهتر بشود. نمی‌توانید از آّب برای مرطوب کردن چرم استفاده کنیم چون روی چرم لکه میاندازد. اما روغن این ایراد را ندارد.

اگر چرم تان خیلی تمیز نیست و کمی‌قدیمی‌شده، بهتر است ابتدا با الکل رابینگ آن را تمیز کنید و سپس سراغ رنگ بروید.

برای مرطوب کردن چرم باید از روغن خالص استفاد کنید نه نرم کننده‌هایی که واکس و موم دارند. این نرم کننده‌ها نمی‌گذارند رنگ در چرم نفوذ کند. پیشنهاد ما روغن جوجوباست چون دوام زیادی دارد، ارزان و رایحه خاصی ندارد. در اکثر دوره‌های آموزش چرم دوزی توصیه میشود بعد از خشک شدن رنگ به چرم روغن زیتون زده بشود. اما روغن قبل از رنگ هم بسیار مهم است و نباید از آن غافل شد.

دستمال تان را به کمی‌روغن آغشته کنید و روی چرم بمالید. چند دقیقه صبر کنید تا روغن جذب چرم بشود. اگر بیش از حد از روغن استفاده کنید، رنگ چرم تغییر میکند. یک لایه نازک کافی است. در ضمن لبه‌ها را فراموش نکنید.

گام سوم : رنگ را رقیق کنید

در این مرحله از رنگ کردن چرم باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید رنگ را رقیق کنید یا خیر. این انتخاب کاملاً شلیقه ای است و به طرحی که برای وسایل چرمی‌در نظر دارید، بستگی دارد. هرچه رنگ رقیق تر باشد و لایه نازک تری از آن روی چرم زده بشود، رنگش هم کمتر میشود.

اگر تصمیم گرفته اید رنگ را رقیق کنید، باید از ماده مناسب استفاده کنید. مثلاً رنگ ما بر پایه آب است و به همین خاطر باید از آب برای رقیق کردن آن استفاده کنیم. اگر رنگ شما بر پایه روغن یا الکل است، باید از همین مواد برای رقیق کردن رنگ استفاده کنید.

چهار رنگی که در بالا می‌بینید به ترتیب با ترکیب درصد‌های زیر ساخته شده اند :

  • ۱۰۰ درصد رنگ
  • ۷۵ درصد رنگ، ۲۵ درصد آّب
  • ۵۰ درصد رتگ، ۵۰ درصد آب
  • ۲۵ درصد رنگ، ۷۵ درصد آب

گام چهارم : چرم را رنگ بزنید

هرکس از ابزار خاصی برای رنگ کردن چرم استفاده می‌کنید و ما هم یک تکه پارچه نرم را پیشنهاد می‌کنیم . برای لبه‌های چرم هم می‌توانید از گوش پاک کن استفاده کنید.

چرم را رنگ کنید و هر وقت از میزان رنگ راضی شدید، بگذارید رنگ کاملاً خشک بشود. اگر قبل از خشک شدن کامل رنگ کارتان را ادامه بدهید، چرم لک میشود.

در تصویر دوم می‌توانید تفاوت چرمی‌که قبل از رنگ آمیزی روغن خورده (سمت چپ) و چرم خشک (سمت راست) را ببینید. همانطور که می‌بینید رنگ چرم سمت چپ یکدست تر و یکنواخت تر است.

گام پنجم : لبه‌ها را رنگ کنید

لبه‌های چرم را بعد از رنگ زدن صیقل بدهید

لبه‌های چرم را بعد از رنگ زدن صیقل بدهید

بعد از اینکه رنگ چرم کاملاً خشک شد، می‌توانید نرم کننده یا هر روغنی که دارید را به چرم بزنید. خودتان هم می‌توانید روغن چرم بسازید.

بعد از نرم کرن چرم می‌توانید لبه‌های چرم را صیقل بدهید. اگر قبل از رنگ کردن چرم لبه‌هایش را صیقل بدهید، کتیرا یا صمغ نمی‌گذارد رنگ جذب چرم بشود و لبه‌ها رنگ نخورده باقی می‌مانند.

دست آخر هم می‌توانید از تثبیت کننده‌های رنگ چرم موجود در بازار استفاده کنید تا رنگ چرم به این راحتی‌های کدر نشود.

قسمت بعدی آموزش چرم دوزی

حالا که بریدن و رنگ کردن تکه‌های چرم را یاد گرفته اید، باید صیقل دادن لبه‌هایش را هم یاد بگیرید. در قسمت بعد آموزش چرم دوزی صیقل دادن لبه‌های چرم را یاد می‌گیرید. قسمت بعد این مجموعه آموزش چرم دوزی اهمیت زیادی دارد چون صیقل کاری لبه‌های چرم باعث میشود وسایل چرمی‌شیک تر و بادوام تر بشوند.

«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.