اموزش خیاطی

آموزش چرم دوزی صیقل دادن لبه های چرم

آموزش چرم دوزی صیقل دادن لبه های چرم

آموزش چرم دوزی صیقل دادن لبه های چرم : اگر شما هم دوست دارید چرم دوزی را یاد بگیرید اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید، این دوره آموزش چرم دوزی برایتان مناسب است. چرم دوزی بیشتر از مهارت نیاز به تمرین دارد و هیچ چیز به اندازه ساخت وسایل چرمی‌مختلف مهارت چرم دوزی را بیشتر نمی‌کند اما دانستن اصول اولیه کار هم بسیار مهم است.

در این دوره آموزش چرم دوزی همین اصول اولیه را به شما یاد می‌دهیم. در این سری پست‌های ساختنی روش صحیح کارهایی را یاد می‌گیرید که برای ساخت هر وسیله چرمی‌باید بک یا چندبار آنها را انجام بدهید. این سری آموزش چرم دوزی شامل مهارت‌های زیر است :

در این قسمت آموزش چرم دوزی سراغ صیقل کاری لبه‌های چرم رفته ایم. کاری که شاید غیرضروری بنظر برسد اما تاثیر زیادی روی ظاهر وسایل چرمی‌دارد. صیقل کاری به معنای پولیش یا پرداخت کردن لبه‌های چرم است تا از حالت خام دربیایند و شباهت بیشتری به روی چرم داشته باشند.

صیقل کاری لبه‌های چرم معمولاً زمان زیادی میبرد اما بخاطر یکدست کردن ظاهر وسایل چرمی‌ارزش وقتی که صرف می‌کنید را دارد. روشی که در این ساختنی برای صیقل دادن لبه‌های چرم یاد می‌گیرید برای تکه‌های کوچک چرم مناسب است. اگر می‌خواهید تکه‌های چرم بزرگ را صیقل بدهید بهتر است از روش‌های اتوماتیک استفاده کنید. یکی از ساده ترین روش‌های اتوماتیک وصل کردن صیقل زن به سر درمل یا دریل است.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • کتیرا
  • صیقل زن
  • روغن جوجوبا – یا هر روغنب که بتوانید چرم را با آن نرم کنید
  • دستمال کاغذی
  • کاغذ سنباده

صیقل زن‌های مخصوص چرم شیشه ای، پلاستیکی یا چوبی هستند. با این روش می‌توانید از هر سه نوع صیقل زن چرم استفاده کنید. در ضمن اگر می‌خواهید چرم تان را رنگ کنید باید قبل از صیقل کاری اینکار را بکنید چون کتیرا مانع نفوذ رنگ در لبه‌های چرم میشود.

گام دوم : سنباده کاری

لبه‌های چرم را سنباده بزنید
لبه‌های چرم را سنباده بزنید

برای صیقل دادن لبه‌های چرم، لزوماً نباید آنها را سنباده کاری کنید. اما اگر می‌خواهید دو تکه چرم را همزمان صیقل بدهید سنباده کاری کمک زیادی میکند و نتیجه کار را هم بهتر میکند.

با کاغذ سنباده روی لبه‌های چرم کار کنید تا کاملاً صاف و یکدست بشود. می‌توانید با سنباده گوشه‌ها را هم کمی‌گرد کنید تا ظاهر چرم بهتر بشود.

گام سوم : به لبه‌های چرم کتیرا بزنید

ظرف کتیرا را خوب تکان بدهید و یک دستمال کاغذی را به کتیرا آغشته کنید. روی لبه‌های چرم را با کتیرا بپوشانید. ۳۰ تا ۶۰ ثانیه صبر کنید تا کمی‌چسبنده بشود. حتماً اجازه بدهید کتیرا کمی‌روی چرم بنشیند چون اگر خوب چسبنده نشود، موقع صیقل کاری هیچ اصطکاکی ایجاد نمی‌شود.

گام چهارم : کار با صیقل زن چرم را شروع کنید

با صیقل زن روی لبه‌های چرم کار کنید
با صیقل زن روی لبه‌های چرم کار کنید

صیقل زن را روی لبه‌های چرم بگذارید و با فشار کافی آن را به سمت بالا و پایین حرکت بدهید. در حین تکان دادن صیقل زن باید اصطکاک چرم را حس کنید؛ اگر صیقل زن خیلی راحت روی لبه‌های چرم حرکت میکند باید زمان بیشتری به کتیرا بدهید تا بیشتر چسبنده بشود.

کارتان را صیقل زن را ادامه بدهید تا چیزی از کتیرا روی چرم نماند. حالا دوباره کمی‌کتیرا روی لبه‌های چرم بزنید و همین مراحل را تکرار کنید.

صیقل دادن لبه‌های چرم گاهی اوقات تا نیم ساعت هم طول می‌کشد. البته اینکار دقت زیادی نمی‌خواهد می‌توانید آن را در حین تماشای فیلم هم انجام بدهید! در هر صورت اگر می‌خواهید لبه‌های چرم تان براق باشد باید این زمان را صرف کنید.

اگر بعد از چندبار حرکت صیقل زن روی لبه‌های چرم احساس کردید چرم خوب براق شده دلیلش خشک بودن بیش از حد است. دلیل این اتفاق این است که چرم همه کتیرا را جذب کرده و چیزی روی سطح چرم باقی نمانده است. اگر به این مشکل برخوردید، کمی‌روغن جوجوبا به لبه‌های چرم بزنید و سپس دوباره کتیرا بزنید.

قسمت بعدی آموزش چرم دوزی

در قسمت بعدی آموزش چرم دوزی یاد می‌گیرید که چطور چرم را تا کنید. درست تا کردن چرم برخلاف چیزی که بنظر میرسد، اهمیت زیادی دارد و تقریباً برای ساخت هر وسیله چرمی‌لازم است.

«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.