اموزش کاردستی و تزیین

آموزش نقاشی چهره با مداد رنگی حرفه ای

آموزش نقاشی چهره با مداد رنگی حرفه ای

آموزش کامل نقاشی با مداد رنگی با عکس

نقاشی چهره با مداد رنگی حرفه ای نقاشی با مداد رنگی ساده نقاشی با مداد رنگی برای کودکان نقاشی با مداد رنگی نوجوانان نقاشی چهره با مداد رنگی بزرگسالان نقاشی با مداد رنگی جوانان

آموزش نقاشی چهره با مداد رنگی حرفه ای

آموزش نقاشی چهره با مداد رنگی حرفه ای :یکی از سوژه های نقاشی با مداد رنگی نقاشی چهره با مداد رنگی است. کاغذهای مناسب برای مداد رنگی متنوعند. به جز کاغذهای صیقلی (کاغذ گلاسه)و کاغذهای خیلی زبر می‌توان از هر کاغذی استفاده کرد، از کاغذهای بسیار مرغوب گرفته تا کاغذهای بسته‌بندی. کاغذهای مرغوب ضخیم هستند و بافت کاملا فشرده دارند.حتی کاغذهای رنگی، به ویژه کم‌رنگ نیز برای نقاشی با مدادرنگی بسیار مناسبند. بسته به درشتی بافت کاغذ و پرزهای آن، اثر هنری حالت متفاوتی به خود می‌گیرد .

نقاشی با مداد رنگی

در تکنیک‌های نقاشی با مداد رنگی می‌توان تنها از سه رنگ اولیه استفاده کرد، یا تعداد رنگ‌های بیشتری را به کار برد. حتی عده‌ای از جعبه مدادهای ۷۲ رنگی استفاده می‌کنند.

سبک‌های مختلفی برای کار با مداد رنگی وجود دارد، از جمله سبک‌های زیر که دو سبک نخست در میان نقاشان رایج‌تر هستند

شیوه خطی : در این شیوه اثر با استفاده از خط‌هایی در جهت‌های مختلف شکل می‌گیرد. این خط‌ها می‌توانند کنارهم، روی هم، متقاطع و … باشند. هنرمند با تنظیم این خط‌ها سایه-روشن، درجات تیرگی-روشنایی و کنتراست‌ها را خلق می‌کند

شیوه سایه‌پردازی: در این شیوه خط‌هایی که با مدادرنگی رسم می‌شوند کاملا برهم‌نهاده و محو می‌شوند تا رنگ آمیزی اثر پیوسته شود. به این ترتیب سایه-روشن، درجات تیرگی-روشنایی و حجم‌ها شکل می‌گیرند

شیوه خراش

شیوه شیاراندازی

شیوه سفید کردن

در نقاشی چهره با مداد رنگی می‌توان مدادرنگی را با دیگر وسایل نقاشی مانند آبرنگ، ایربراش و «ماژیک محو کن» ترکیب کرد. مداد آبرنگی نیز ابزار دیگری برای این کار است.

مداد آبرنگی نوعی از مداد رنگی است که می‌توان با قلم‌موی نقاشی مرطوب رنگ آن را مانند آبرنگ روی کاغذ پخش کرد.

ویژگی نقاشی با مداد آبرنگی این است که اثر هم حالت آبرنگ را دارد، و هم ردّ مداد رنگی دیده می‌شود.

مداد از ابتدایی ترین وسایلی است که تمام هنر جویان به دلیل استفاده آسان از این وسیله در طراحی،آن را تجربه کرده اند.حمل ونقل راحت .قابلیت اجرای آن بر انواع کاغذ ومقوا، همچنین پاک کردن خرابی های احتمالی آن بوسیله پاک کن وعدم نیاز به آب یا هر حلال دیگر، از مزایای آن به شمار میرود.

اجرای اانواع خطوط(با ضخامت های متفاوت)وایجاد سایه روشنی ها( سایه هایی لطیف وملایم ویا سایه هایی شدید و پر کنتراست)

با بهره گیری از نوک وپهنای مداد با کم و زیاد کردن فشار دست ویا مالش لایه ی خاکستری با دست ویا محو کن،اجرای خطوط هاشوری در یک جهت ویا متقاطع و….از جمله امکاناتی است که مداد به راحتی در اختیار هنر جو قرار می دهد.. مدادهای رنگی از جمله وسایلی هستند که بعنوان رنگ غیر پوشاننده،شفاف ویا در اصطلاح روحی مطرح می باشند.. در طراحی با مداد هنر جو یاد می گیرد که چگونه می توان با کم وزیاد کردن فشار مداد روی زمینه( البته نه آن اندازه که بافت مقوا از بین برود) ویا تکرار لایه های خاکستری ،تیرگی های خاصی را بوجود آورد. ولی فشار دادن مداد رنگی ویا تکرار لایه های بدست آمده به تنهایی، رنگ را تیره نکرده بلکه آن را با شدت بیشتری نمایان می سازد. به همین دلیل در مدادهای رنگی ایجاد سایه های یک رنگ تنها با استفاده از یک مداد رنگی امکان پذیر نبوده ومیبایست از چندین مداد کمک گرفت.(لازم به توضیح است که در این حالت فشار مداد بر روی مقوا بسیا ملایم است ومداد در دست کاملا راحت میباشد در بعضی مواقع تا هشت رنگ یا حتی دوازده رنگ روی هم قرار میگیرند به همین دلیل اگر فشار دست زیاد باشد نمی توان کار کرد. بافت در هیچ صورتی نباید از بین برود..)

 بخش دوم نقاشی با مداد رنگی در این مرحله به معرفی رنگها مپردازیم.

رنگهای روحی رنگهایی هستند که لا یه ی زیرین خود را از بین نبرده بلکه تکمیل کننده آن بوده وبه صورت لایه ای شفاف روی لایه ی قبلی قرار می گیرد. ودسته دیگر رنگهای جسمی هستند که با ترکیب یک یا دو ویا حتی بیشتر رنگ مورد نظر بدست میآید. نکته دیگر اینکه برای انتخاب رنگ بهتر است هنر جو از هر رنگ چندین تون متفاوت داشته باشد( درجه بندی یک رنگ متنوع باشد)

برای انتخاب مدادرنگی بر روی مقوا ، چه بر روی مقوا اشتنباخ ویا الر فابریانو بهترین مداد رنگی فابر کاستل poly میباشد. این نوع مداد جز مدادهای نرم وباکیفیت به شمار می آید.

کاغذ ویا مقوا ……

از هر کاغذ ومقوایی میشود برای نقاشی استفاده کرد که این بستگی به سوژه مورد نظر دارد.. مقوا با بافت درشت به طور طبیعی رنگها را از یکدیگر تفکیک کرده وفضاهای سفید در لایه های رنگها بیشتر نمایان است. با تکرار لایه های رنگی به مرور از فضای سفید کاسته میشود. مداد رنگی مورد استفاده در اینگونه مقواها بای حتما از نوع نرم باشد.تا بتواند به راحتی در بین بافت نفوذ کند.

اما دربین کارهایی که هنرمند تمایل به ریزه کاری ،واقع نمایی وپرداختن به جزییات رادارد، مقواهای فشرده،کم بافت(الر) ودارای سطح صاف مناسبتر میباشد.

علی رغم ساده به نظر آمدن استفاده از این ابزار، نقاشی ویا تصویر سازی با مداد رنگی(خصوصا در واقع نمایی)چندان آسان نبوده ومستلزم صرف وقت ، دقت وحوصله میباشد. اگر هنر جو نیز روش صحیح استفاده از این ابزار را بدرستی فرا نگیرد بعد از مدتی این وسیله بعنوان تکنیکی خسته کننده ،جذابیت خود را از دست داده وکنا رگذاشته میشود..

شرط اول ننقاشی چهره با مداد رنگی با مداد رنگی علاقه فراوان به مداد رنگی وکار بااین ابزار میباشد،وهمچنین صبر وحوصله ی زیاد مطلبد. چون ممکن است یک قسمت کار به اندازه ۴×۴سانتی دوساعت به طول بکشد تا کادر مورد نظر در آید.

اموزش نقاشی با مداد رنگی

اموزش نقاشی با مداد رنگی

نقاشی چهره با مداد رنگی
در ابتدا باید یک طرح کلی از مدلمان بکشیم. لازم نیست که تأکید کنم این مرحله چقدر مهم است و پایه کار حساب می شود. پس لازم است وقت کافی برای شبیه بودن طرح و مدل بگذاریم.
تمرینی که می تواند برای اینکار به شما کمک کند این است که اعضای صورت را به طور جداگانه روی کاغذ های مختلف بکشید ، این تمرین باعث می شود که ذهنتان ، یک قسمت را مشاهده کند و دقیقاً روی همان قسمت تمرکز کند. برای کشیدن طرح اصلی صورت ، خط ها ، منحنی ها و سایه ها در این راه به شما کمک می کنند تا طرح شباهت بسیاری با مدل اصلی پیدا کند.
با مداد رنگ گوشت (صورتی کمرنگ ) خط های اصلی صورت را بکشید . من توصیه نمی کنم که از مداد های گرافیتی استفاده کنید زیرا ما می خواهیم روی این خط ها ، باز هم لایه بکشیم و رنگ های دیگری هم روی آنها بگذاریم. طراحی با مداد رنگی به شما اجازه ترکیب خطوط با بقیه رنگ ها را می دهد.

کشیدن چشم ها


اموز نقاشی با مداد رنگی کشیدن چشم ها

هنگامی که طرح کلی صورت را کشیدیم، می توانیم شروع به گذاشتن اولین لایه از رنگ ها کنیم. به خاطر داشته باشید که این لایه ها باید بسیار کمرنگ باشند. در اینجا من با استفاده از رنگ گوشتی متوسط، قهوه ای ون داک و قهوه ای سوخته صورت را می کشم.

آموزش نقاشی چهره با مداد رنگی حرفه ای

بعد از لایه کمرنگ اول، رنگ های بیشتری را روی آن می زنیم تا شدت رنگ ها بیشتر شود. در اینجا سایه ها را اضافه می کنیم، روی چشم ها کار می کنیم، با رنگ آبی، عمق چشم را نشان می دهیم و شروع به رنگ زدن اطراف چشم با رنگ مایل به قرمز می کنیم.

نقاشی چهره با مداد رنگی حرفه ای

مژه های بالا و پایین را با رنگ های قهوه ای و مشکی می کشیم. برای این قسمت باید نوک مدادها تیز باشد تا بتوان تار تار مژه ها را نشان داد.

%image_alt%

رنگ کردن پوست


اموزش نقاشی با مداد رنگی رنگ کردن پوست

به آرامی روی مناطق زیر چشم کار می کنیم، اطراف بینی سایه های تیره تری دارند. برای این مرحله من از رنگ هایی که در بالا نشان داده شده است استفاده کرده ام، و مقداری قرمز به ترکیب برای گونه و از رنگ اکر برای کل پوست استفاده کرده ام تا تعادل را در رنگ های صورتی و رنگ گوشتی بوجود آورم.

طرز کشیدن نقاشی چهره با مداد رنگی حرفه ای

هنگامی که شما به این مرحله و وضوح تصویر رسیدید، می توانید از آبی آسمانی و کرم (مداد زرد) برای برجسته کردن و نشان دادن روشنایی استفاده کنید. از رنگ کرم در روشن ترین مناطق استفاده کنید و آن را با رنگ های متوسط دیگر یکدست کنید. مقداری از آبی آسمانی در مناطق سایه ها ، مانند زیر لب پایین و در سمت راست بینی نیز استفاده کنید.

8

9

در این مرحله شما موفق شده اند طرح اصلی و رنگ صورت را پیاده کنید، بنابراین باید بدانید زیبایی پوست صورت در صاف بودن آن است. نیاز است لایه ها در تیره ترین مناطق را با رنگ های تیره نشان دهید و به آرامی با قسمت های روشن تر جلویی مچ و محو کنید.

رنگ کردن ابرو

اموزش کشیدن نقاشی صورت با مداد رنگی رنگ کردن ابرو

با رنگ اکر موهای ابروها را نشان می دهیم و با قهوه ای ون داک برخی قسمت ها که نیاز به سایه دارد را تیره تر می کنیم.

کشیدن گوش


اموزش نقاشی با مداد رنگی کشیدن گوش

همانطور که می بینید ما داریم قدم به قدم لایه های طرح را می کشیم , نقاشی چهره با مداد رنگی ما اماده می شود. در این قسمت باید سایه پوست را هم نشان دهیم. در ابتدا با مناطق نیمه تیره گوش شروع می کنیم و از مداد قهوه ای تیره برای این کار استفاده می کنیم. همانطور که معمول است لایه زیرین این رنگ بسیار نرم است و نباید در انتخاب مداد از مدادهای سخت استفاده کرد. زیرا می خواهیم این قسمت لطیف نشان داده شود.

12

در مرحله بعد از رنگ گوشتی با تون متوسط استفاده می کنیم. حال کل طرح را با این رنگ کار می کنیم و سایه ها و مناطق روشن را به خوبی نشان می دهیم. البته اصلاً به مداد فشاری وارد نمی کنیم.

13

از رنگ های دیگر در این حیطه نیز استفاده می کنیم ، مانند زرد ، اکر و نارنجی. برای ارتباط دادن رنگ های پوست از آبی ها ، سبز ها و نارنجی نیز استفاده می کنیم (مانند تصویر). سپس از رنگ سایه ها دوباره استفاده می کنم و برای بار دوم روی قسمت های تیره کار می کنیم تا سایه ها را نشان دهیم.

14
در نهایت با روشن ترین رنگ ها روی کل مناطق کار می کنیم، در این مورد گوشتی روشن را با تمام لایه های نقاشی به صورت حرکت دایره ای پوشش می دهیم ، البته فشار بیشتری نسبت به مراحل قبلی روی مداد می آوریم .

رنگ کردن مو
برای موهای این مدل در ابتدا با رنگ های گوشتی مناطقی در موها مشخص می کنیم و بعد با رنگ های قهوه ای آن مناطق را دور گیری می کنیم. و بعد از رنگ هایی که برای سایه زدن استفاده کردیم برای موها نیز استفاده می کنیم.

اموز نقاشی با مداد رنگی رنگ کردن مو

در این مرحله، من از رنگ های زیر برای ترکیب رنگ موهای بلوند استفاده کرده ام: قهوای روشن ، قهوه ای رو به بنفش، اکر روشن ، زرد و کرم. در اینجا، به جای نقاشی با حرکت دایره ای مانند بالا، شما می توانید با خط هایی صاف و یا منحنی جهت طبیعی مو را نشان دهید تا طبیعی نشان داده شود.

16

17

رنگ کردن مو از طریق لایه لایه انجام دهید به عبارتی یعنی رنگ ها را روی هم بکشید و مانند لایه از آنها استفاده کنید. برای موها از خاکستری سرد به سمت رنگی با تن هایی متوسط و سایه ها استفاده کرده ام، اما این روش کشیدن نیز تا حد زیادی بستگی به موهایی دارد که شما کشیده اید.

18

نقاشی چهره با مداد رنگی

روش کشیدن نقاشی چهره با مداد رنگی حرفه ای

 

«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.