اموزش حیوانات

اموزش نحوه نگهداری ماهی و تکثیر مولی

اموزش نحوه نگهداری ماهی و تکثیر مولی

اموزش نحوه نگهداری ماهی و تکثیر مولی

مولی باله بادبانی غروب (Sunset sailfin molly)

نام : مولی

خانواده : poecilidane

انواع : مولی سیاه ، سفید ، نارنجی ، بالن ، مولد ، برفی و …

مولی خاک طلا زرد - نر (Golddust molly (yellow) male)

اندازه : تا ۱۰ سانتی متر رشد می کند .  ( البته مولی مولد تا ۲۰ سانتی متر هم رشد می کند . )

همزیستی : سازگار با تمام ماهیان گیاه خوار

سطح شنا :میان آب

تغذیه : انواع غذاهای خشک

خصوصیات فیزیکو شیمیایی : دما : ۲۸-۲۵ درجه سانتی گراد ، PH=7

رفتار و تولید مثل : صلح جو و زنده زا بوده که به راحتی تکثیر می شود .

تانک مورد نیاز : حداقل ۴۰ لیتر

شرایط تانک :  آب تانک نباید کثیف باشد چون آنها به راحتی در آب کثیف خفه می شوند ، هم چنین اگر در آب تانک به ازای هر ۱۰ لیتر یک قاشق چایخوری نمک استفاده شود ، آنها شاداب تر می شوند . 

زندگی گیاهی : بهتر است در تانک آنها از دم گربه ای کمتر و شویدی بیش تر استفاده شود . ( چون آنها علاقه ی زیادی به خوردن برگ های دم گربه ای دارند ولی در مورد شویدی فقط چربی روی آن را می خورند . )

یکی از مناسب ترین ماهی ها برای افراد مبتدی می باشد ؛ چون هم به راحتی تکثیر می شود و تکثیر مولی هم نیاز به مراقبت خاصی ندارد .  هم چنین بسیار صلح جو بوده و با انواع زنده زاها و سایر گیاهخواران به جز گلد فیش و گورامی سازگار است .

 

 اموزش نحوه نگهداری ماهی و تکثیر مولی مولی نقره ای (Silver Molly)

به دلیل اینکه تکثیر مولی به راحتی می باشد ، می توان از آنها برای تغذیه ی ماهیانی همچون آنجل هم استفاده کرد  .

تشخیص جنسیت مولی : ماهی نر دارای آلت تناسلی بوده و باله های بلند و کشیده تری نسبت به ماده دارد . هم چنین ماده ها جثه ی بزرگتر و کروی تری نسبت به نرها دارند .

نحوه ی تکثیر : برای تکثیر آنها باید تعدادی مولی ( نسبت نرها به ماده ها ۳ به ۲ )  را در یک تانک قر ار داده تا پس از جفت خوردن با هم و انجام لقاح بچه ها در شکم ماده شکل بگیرند .

البته می توان یک جفت مولی را کنار هم قرار داده تا لقاح راحت تر صورت گیرد .

چون مولی ها در خانواده ی  گوپی ها قرار دارند ، آنها هم میل زیادی به خوردن بچه های خود دارند که با استفاده از روش های ذکر شده در معرفی گوپی می توان از این امر جلوگیری کرد . ( چون بچه های مولی نسبت به گوپی ها جثه ی بزرگتری دارند ؛ کمتر توسط والدین خورده می شوند و می توان با استفاده از سنگ های درشت و چند گیاه پناهگاهی برای آنها ساخت که دیگر نیازی به تانک دوم نداشته باشید .

اما اگر زنده زاها را از بچگی بزرگ کنید می توانید به نتیجه ی زیر درباره ی تعداد بچه های آنها دست یابید :

بار اول زایمان = ۱۰- ۸ بچه ، بار دوم = ۱۸- ۱۲ بچه ، با سوم : ۲۵- ۱۸ بچه ، بار چهارم = ۴۰ -۲۵ بچه ، بار پنجم = ۵۰ -۴۰ بچه اما در دفعات بعد اگر به خوبی تغذیه شوند و لقاح کاملاً صورت گرفته باشد حداکثر ۷۵ بچه می توان از یک زنده زا در هر بار به دست آورد که برای پرورش آنها بسیار مناسب می باشد . ( هر بار که یک زنده زا زایمان می کند حدود ۵ میلی متر به اندازه ی بدنش اضافه می شود . )

غذای بچه مولی ها : برای تغذیه ی آنها می توان از پولکی پودر شده + لوفاک یا کرم فشرده استفاده کرد . البته اگر تعدادی گیاه  در تانک آنها قرار داشته باشد سرعت رشد آنها به شدت افزایش می یابد و به جای اینکه در مدت ۳ ماه به بلوغ برسند ، در کمتر از دوماه به بلوغ رسیده و قابل تکثیر می باشند .

اما چگونه بفهمیم که ماهی باردار است ؟

وسط شکم مولی ماده در زمان بارداری بسیار متورم شده بطوریکه اگر از بالا به آن نگاه شود ؛ مولی یک بیضی مایل به دایره به نظر می آید .

عکس ماهی مولی باردار

عکس ماهی مولی باردار

عکس مولی بالنی باردار مولی بالن

عکس مولی بالنی باردار مولی بالن

اما از یک ساعت قبل و یک ساعت بعد از زایمان مخرج ماده تورم کرده و به صورت لوله در می آید که می توان به سرعت آنرا به تانک دیگر و یا زایشگاه منتقل کرده تا در آنجا زایمان کند . زایمان هم عموماًً یک ساعت تا یک ساعت و نیم طول می کشد . 

برچسب‌ها: ماهی جدید مولی, بهترین روش تغذیه ماهی گوپی, رفتار و تولید مثل ماهی مولی, شرایط جدید ماهی مولی, بهترین شیوه ی تکثیر ماهی گوپی, جدیدترین شیوه تکثیر ماهی مولی, غذای جدید ماهی, بچه ماهی مولی

«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.