اموزش مدار و الکترونیک

انواع سنسور های گاز های مختلف و دود های خروجی

انواع سنسور های گاز های مختلف و دود های خروجی

انواع سنسور های گاز

روش های متفاوتی برای ساخت سنسور های گاز مورد استفاده قرار می گیرد و به همین صورت می توان حسگر ها را بر اساس ساختار دسته بندی نمود.  مهمترین انواع حسگر در این نوع دسته بندی عبارت است از:

·       حسگر های مبتنی بر نیمه هادی اکسید فلزی (MOS)1

·       حسگر های مبتنی بر Schottky Diode

·       حسگر های مبتنی بر امواج صوتی بدنه (BAW)2  یا حسگر های ریز کوارتز (QMB)3

·       حسگرهای مبتنی بر امواج صوتی سطحی (SAW)4

·       حسگر های مبتنی بر ترانزیستورهای اثر میدانی (MOSFET)5

·       حسگر های مبتنی بر پلیمر های هادی ارگانیک  (COP)6

.        سنورهای نوری

 انواع سنسور های گاز های مختلف و دود های خروجی

a)     حسگرهای مبتنی بر نیمه هادی اکسید فلزی b)  حسگرهای مبتنی بر امواج صوتی سطحی  c) حسگرهای مبتنی بر امواج صوتی سطحی d) حسگر های مبتنی بر ترانزیستورهای اثر میدانی

این حسگر ها بر اساس کارکردشان به دو دسته ی آشکارساز وجود گاز۱ و تشخیص دهنده ی نوع گاز تقسیم می شوند. دسته ی اول صرفاً وجود گاز را احساس می کنند و در مورد ماهیت آن اطلاعی نمی دهند. دسته دوم علاوه بر احساس گاز، نوع و تراکم آن را نیز مشخص می کنند. در حال حاضر، کامل ترین دستگاه های تشخیص گاز کارماتوگراف ها هستند که دستگاه هایی حجیم و گران قیمت اند و بکارگیری آن ها به کاربرانی مجرب و کار آزموده نیاز دارند. زمان تشخیص گاز توسط این سیستم ها طولانی بوده و در حدود چند دقیقه می باشد. اساساً کلیه حسگر های گاز موجود به جز حسگر های حالت جامد پیچیده، گران، حجیم و سنگین می باشند و بکارگیری آنها در بسیاری از موارد مقرون به صرفه نیست.

سنسور های گاز سری MQ

از سری سنسور های تشخیص انواع گاز ، سنسور های سری MQ میباشد که کاربرد فراوانی دارند وبا قیمت های متفاوتی و در مدل های مختلفی دربازار ایران یافت میشود.

mq-9_155

از نظر کارایی ونحوه استفاده نیز بسیار ساده میباشد اما تنها مشکل موجود در دانلود دیتا شیت های ان میباشد که براحتی یافت نمیشود. درا ین پست کاربرد هریک از ان را برای شما اماده کرده ایم.

tgs-813_139 مدار سنسور

همانطور که درشکل بالا میبنید یک هیتر برای گرم شدن سنسور هست که پایه vh مربوط به ان میباشد و باید به آن ولتاژ ۵ ولت وصل نمائید تا هیتر شما روشن شود دراین صورت سنسور شما کمی گرم میشود که جای نگرانی نیست

اما پایه دیگر vc نام دارد که به ان ولتاژ ۵ الی ۲۴ ولت وصل میشود البته در سنسور های مختلف این ولتاژ تغییر میکند که با افزایش گاز میزان هدایت در سنسور افزایش یافته وولتاژ خروجی در پایه vrl تغییر میکند و با افزایش گاز ولتاژ خروجی نیز افزایش پیدا میکند که با وصل ان به adc میکرو میتوان ولتاژ را اندازه گرفت و در هنگام افزایش گاز و افزایش ولتاژ خروجی ، دستگاه شما پردازش مورد نظر را انجام دهد
این مطلب توسط مدیر انجمن سایت جهت تکمیل مطلب ارسال شده است.

– همون طور که میدونید این سنسورها ش میایی هستند و برای فعال شدن اونها از یک هیتر داخلی استفاده شده پس توجه داشته باشید که هرچه این سنسود مدت زمان بیشتری روشن باشه دقت و حساسیت اون بیشتر هست . در ابتدای اثصال این سنسورها ب برق ولتاژ خروجی از ۵ ولت شروع به کم شده می کنه و نهایتا بهد از یک تایم حدود یک ساعت به یک سطح ولتاژ نسبتا ثابت می رسید حدود ۱٫۲ تا ۲٫۴ ولت که برای هرکدوم از سنسورها ح ی با یک شماره هم این مقدار متفاوت هست این کم شدن ولتاژ ادامه داره و بعد از ۲۴ ساعت روشن بودن مداوم  تقریبا تغییری نداریم.

فقط در بعضی موارد نادر پس باید توجه داشت که در صورت استفاده از adc باید از این ولتاژ صرف نظر شود و در برنامه بعد از یک ساعت شروع به اندازه گیری کند و مقدار به دست اومده توسط adc با مقدار قبلی مقایسه و در صورت کمتر بودن مقدار کمتر به عنوان مبنا انتخاب شود .

عمر این سنسورها ح ود ۵ سال است در صورت قرار نگرفتن در معرض گرد و خاک و رطوبت . دما و رطوبت در میزان اندازه گیری اثر دارند همچنین میزان ریپل تغذیه .
من با تعدادی در حدود ۲۰۰۰ عدد از این سنسورها ک ر کردم و به این تجربیات رسیدم . هنگام اتصال سنسور برای اولین بار بوی سوختن می دهد که ناشی از حرارت هیتر است و چیز مهمی نیست هرکسی مشکلی داشت پیغام بگزاره موفق باشید

در این قسمت به معرفی سنسور ها میپردازیم و در پست های بعدی دیتا شیت ان را جهت دانلود برای شما قرار خواهیم داد.

۱- سنسور MQ-2 حساس به کلیه گازهای مشتعل و دود

۲- سنسور MQ-3 حساس به گازهای طبیعی- متان

۳-سنسور MQ-4 حساس به گازهای طبیعی- متان

۴-سنسور MQ-5 حساس به گازهای LPG – گازهای طبیعی – گازهای ایجاد شده از سوختن

۵- سنسور MQ-6 حساس به گازهای LPG – Propane – iso-butane

۶- سنسور MQ-7 حساس منواکسید کربن

۷- سنسور MQ-8 حساس به هیدروژن و گازهای ایجاد شده از سوختن

۸- سنسور MQ-9 حساس به کلیه گازهای مشتعل و CO

۹- سنسور MQ214 حساس متان

۱۰- سنسور MQ216 حساس به کلیه گازها و گازهای ایجاد شده از سوختن

۱۱- سنسور MQ306A حساس به گازهای LPG – گازهای طبیعی – گازهای ایجاد شده از سوختن

۱۲- سنسور MQ307A حساس منواکسید کربن

۱۳- سنسور MQ309A حساس به کلیه گازهای مشتعل و CO

«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.