باغبانی و پرورش گل و گیاه

مبارزه با آفات درختان : سوسک شاخه بلند رزاسه

مبارزه با آفات درختان : سوسک شاخه بلند رزاسه

سوسک شاخه بلند رزاسه:

حشره به رنگ تیره ،شاخکها درازتر از طول بدن ،این آفت در بیشتر استانها دیده شده و به سیب،گلابی،به ،گیلاس،هلو،زردآلو،بادام حمله می کند.

لاروهای این آفت با حرکت در داخل چوب سبب قطع شاخه های چند ساله و تنه های بسیار جوان می شوند.در این شاخه ها لاروسوراخی ایجاد کرده و فضولات خود را که به صورت خاک اره می باشد به بیرون می ریزد این آفت به درختانی بیشتر حمله می کند که جوان هستند.

با توجه به اینکه آفت مزبور اغلب به درختان تشنه ،کم آب و ضعیف حمله می کند لذا با افزایش رطوبت خاک با آبیاری های منظم و نیز دادن کودهای حیوانی و شیمیایی مناسب می توان تا حدود زیادی درختان میزبان را حمله آن در امان نگه داشت.

همچنین با قطع و شوزاندن شاخه های آلوده می توان جمعیت آفت را کاهش داد.برای سمپاشی این آفت اولین سمپاشی در اول تیرماه انجام و برای کسب نتیجه موفقیت آمیز دومین سمپاشی به فاصله ۱۵-۱۰ روز بعد تکرار می گردد برای سمپاشی بایستی از سموم نفوذی قوی نظیر گوزانتیون استفاده نمود

سوسک شاخه بلند رزاسه Ospheranteria coerulescens

Ospheranteria coerulescens

(Col.: Cerambycidae)

در اکثر مناطق میوه‌خیز کشور وجود دارد. به انواع درختان میوه خانواده رزاسه یعنی سیب، گلابی، به، گیلاس، هلو، زردآلو، بادام، آلو، گوجه، آلبالو، زالزالک، به ژاپونی، رز، سنجد و حتی به درختان نرک سیب، هلو و زردآلو حمله می‌نماید. لاروهای این حشره در شاخه‌های نازک بید و نارون نیز مشاهده شده است.

زیست‌شناسی

زمستان را به صورت لارو در داخل شاخه یا تنه درختان خانواده رزاسه به سر می‌برد. در اواسط بهار لارو پس از مقداری تغذیه به پیش شفیره، سپس تبدیل به شفیره می‌گردد. دوره پیش شفیرگی ۵ تا ۹ روز و شفیرگی ۱۱ تا ۲۰ روز به طول می‌انجامد. سپس حشرات کامل ظاهر و با کمی تغذیه از شیره گلها شروع به جفت‌گیری و پس از چند ساعت الی چند روز به طور انفرادی رو شاخه‌ها در کنار جوانه‌ها تخمریزی می‌کنند.

رنگ تخمها نارنجی و شکل آنها مانند کاسه لاک‌پشت می‌باشد. هر حشره ماده ممکن است ۳۰ تا ۷۵ عدد تخم بگذارد. دوره نشو و نمای جنینی ۷ تا ۸ روز  پس از آن لارو مستقیماً داخل چوب شده و شروع به فعالیت می‌نماید. بطوریکه آغاز فعالیت آن را می‌توان از روی پژمردگی برگهای سرشاخه‌ها  مشخص کرد. لارو این سوسک با تغذیه از قسمتهای داخلی سرشاخه‌ها و شاخه‌ها و گاهی تنه درختان کانالی ایجاد و داخل آنها را پوک و خالی می‌کند به طوریکه با وزیدن باد قسمت‌های مورد حمله قطع گردیده می‌افتند. دوره لاروی حدود ۸ تا ۹ ماده می‌باشد. یک نسل در سال دارد.

 مبارزه

عوامل بازدارنده طبیعی: تعدادی از زنبورهای خانواده Chalcididae , Torymidae ،Ichneumonidae از پارازیت‌های این حشره به شمار می‌روند که Xorides coroyrensis از خانواده Ichneumouidae به عنوان پارازیتوئید لارو بیشتر از بقیه گونه‌ها فعال می‌باشد.

آب و اثر آن درجلب آفت: مشاهدات رجبی بیانگر اثر قاطع آب درجلب حشرات چوبخوار از جمله سوسک شاخک بلند رزاسه است. اگر به آب معنی و سیعتری بدهیم یعنی میزان رطوبت نسبی هوا را نیز مشمول آن بدانیم در آن صورت آب مهمترین عامل جلب حشرات چوبخوار در کشور ما خواهد بود. آب اگر کم باشد گذشته از این که خود آن به عنوان یک عنصر بسیار مهم حیاتی به حد کافی در اختیار گیاه قرار نمی‌گیرد بلکه جذب مواد غذایی لازم در خاک نیز دچار اخلال و اشکال می‌شود.

آفتاب فراوان کشورمان یکی از عوامل مؤثر در شدت حمله حشرات چوبخوار است. آفتاب در دو جهت بسیار مشخص عمل می‌نماید. یکی این که با حرارت زیادی که در نسوج گیاهی ایجاد می‌کند حشرات چوبخوار را که به طور کلی حرارت دوست هستند جلب می‌نماید، دوم این که موجب تبخیر سطحی شدید در گیاه و خاک شده و در جریان عادی شیره یگاهی و اعمال فیزیولوژیک گیاه اختلال ایجاد می‌کند و در نتیجه موجب جلب حشرات چوبخوار می‌گردد. بنابراین آبیاری منظم  به موقع تأثیر به سزایی بر این حشرات دارد.

تقویت درخت و خاک آن: هرس و معدوم نمودن شاخه‌های آلوده، چون لاروهای در حال رشد در درون شاخه‌ها از بین می‌روند.

سم‌پاشی با سموم سیستمیک و نفوذی: توجه داشته باشید زمانی سموم سیستمیک اثر می‌کند که لارو در مرحله سنین اولیه باشد.

در پایان لازم است به این نکته توجه داشته باشیم که این حشره به شدت به گلهای سفید جلب می‌گردد و به تعداد زیاد روی گلهای سفید رنگ به ویژه ازمک (Cardaria draba) به شکل گروهی دیده شده است. بدین معنی که از گلهای جذب کننده این آفت برای جمع‌آوری حشرات کامل بهره برد و آنها را نابود نمود.

«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.