باغبانی و پرورش گل و گیاه

پرورش گل و گیاه زینتی: سم فسفامیدون ( دیمیکرون)

پرورش گل و گیاه زینتی: سم فسفامیدون ( دیمیکرون)

سم فسفامیدون (Phosphamidon)

فسفامیدون  :  Phosphamidon

سم فسفامیدون (Phosphamidon) با نامهای تجارتی دیمکرون، آپامیدون و دیکسون می‌باشد.


با فرمول مولکولی: C10H19CLNO5P و ۱۷٫۴= LD 50 میلی‌گرم بر کیلوگرم توسط میرهانس و باخمن در سال ۱۹۶۵ معرفی و شرکتهای سیباگایگی، کنوگارد و ای. پی. ای آنرا ساخته و به بازار عرضه نمودند.

نقطه ذوب ۱۶۵ درجه سانتیگراد در ۲ میلی با و با فشار بخار ۵ـ۱۰*۳٫۲ میلی‌بار در ۲۰ درجه سانتیگراد است.

دیمیکرن حشره‌کشی با خاصیت سیستمیک زیاد است. فرم تجارتی آن به رنگ بنفش متمایل به آبی می‌باشد. این ترکیب با کلیه حشره‌کشها و قارچکشهایی که خنثی باشند مخلوط می‌شود. دارای دوایزومر  است.

در اکثر حلالهای آلی به استثناء هیدروکربورهای خطی حل می‌شود. اثر تماسی فوق‌العاده شدیدی دارد.

اثر کشندگی شدیدی برای زنبور عسل دارد و باید از مصرف آن در موقع گلدهی خودداری نمود. فسفامیدون از راه دستگاه گوارش روی حشرات اثر می‌کند. این سم به لحاظ خاصیت سیستمیک شدیدی که دارد از قسمتهای هوایی گیاه و ریشه می‌تواند جذب و از طریق شیره گیاهی انتقال پیدا کند.

دوام این حشره‌کش در گیاه تقریباً دو هفته بوده و دوره کارنس آن ۲۰ روز می‌باشد. ADI آن برابر ۰٫۰۰۰۵ میلی‌گرم بر کیلوگرم است.

فسفامیدون به صورت امولسیون مایع ۲۰ درصد و ۵۰ درصد و پودر وتابل ۵۰ درصد به بازار عرضه شده است و برای مبارزه با آفات مختلف از جمله کنه‌ها، شته‌ها، زنجرکها، کرم سیب و آلو قابل توصیه است. دز مصرفی آن یک در هزار می‌باشد.

تجزیه و متابولیسم: در گیاهان یک گروه اتیل از گروه آمید حذف می‌شود سپس زنجیر استربین زنجیر فرعی و اتم فسفر از طریق هیدرولیز گسسته می‌گردد. همچنین کلر از دست می‌دهد.

در گیاهان تجزیه آن ۲ روز طول می‌کشد ولی در پستانداران در مدت ۲۴ ساعت ۹۰ـ۸۵ درصد آن تجزیه و از طریق ادرار دفع می‌گردد.

 

«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.