اموزش حیوانات

اموزش نگهداری و عکس ماهی گورامی دارف

اموزش نگهداری و عکس ماهی گورامی دارف

گورامی دارف (Dwarf Gourami) (کوتوله)

همراه با گالری تصاویر

اموزش نگهداری و عکس ماهی گورامی دارف

نام علمی ماهی گورامی دارف: Colisa lalia
سایر نامها: گورامی دارف ، گورامی آبی ، گورامی قرمز

خانواده:  آنابانتیده ها ( لابیرنت ها ) Anabantidae
زیستگاه:جاوه، اندونزی، هند، بنگال غربی، آسام و بنگلادش
طول ماهی بالغ: ۵ سانتیمتر
رفتار اجتماعی : صلح جو
طول عمر:۴ سال
سطح شنا: سطوح بالایی و میانی
حداقل اندازه مخزن: تقریبا ۲۰ لیتر
وضعیت تغذیه: همه چیزخوار، غذاهای پولکی، غذاهای خشک منجمد، غذاهای منجمد و قرصهای سبزی می خورند.
تولید مثل: تخم ریزی در لانه هایی از حباب
سختی نگهداری : آسان
پ هاش: ۶ تا ۷٫۵
سختی آب: ۴ تا ۱۰
dGH
دمای آب: ۷۲ تا ۸۲ درجه فارنهایت ( ۲۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد )

درباره نام ماهی گورامی دارف : نام رایح این ماهی نامی است کاملا مناسب، چرا که این ماهی بیش از دو اینچ ( پنج سانتیمتر ) رشد نمی کند.

 تشخیص جنسیت:

عکس ماهی گورامی ماده

عکس ماهی گورامی نر

عکس ماهی گورامی ماده

عکس ماهی گورامی ماده

عکس تشخیص جنسیت ماهی گورامی دارف نر و ماده

عکس تشخیص جنسیت ماهی گورامی دارف نر و ماده

۱-  ماهی نر اندکی بزرگتر از ماهی ماده است .

۲-  رنگ ماهی نر، نارنجی-قرمز درخشان با راه راههای آبی فیروزه ای است( پررنگ تر از ماهی ماده) که تا باله ها ادامه می یابند.

۳-  رنگ ماهی ماده آبی-خاکستری نقره ای کدر باقی می ماند و هرگز به شفافیت رنگ ماهیهای نر نمی رسد.

۴-  باله پشتی ماهی نر تیزتر از باله پشتی ماهی ماده می باشد.

 رنگهای ترکیبی زیادی هم در این نوع از ماهیها دیده می شود. مثلا : آبی/ آبی پودری، نئون، رنگین کمان و سرخ. در ماهیهای آبی پودری، آبی رنگ غالب می باشد که البته روی بدن این ماهیها کمی رنگ قرمز هم دیده می شود. در ماهیهای به رنگ نئون، رنگ آبی نسبت به حالت معمول شفافتر است. ماهیهای رنگین کمانی، رنگ نارنجی-قرمز درخشان به همراه نوارهای آبی رنگی دارند که با برق سبز-طلایی فلزی همراه می باشند. ماهیهای قرمز اغلب قرمز یکپارچه با باله های آبی رنگ می باشند .

چند نوع گورامی دارف:

عکس ماهی گورامی دارف قرمز رنگ

عکس ماهی گورامی دارف قرمز رنگ

عکس ماهی گورامی دارف طلایی رنگ

عکس ماهی گورامی دارف طلایی رنگ

شرایط زیست و نحوه مراقبت:

 گورامی کوتوله در زادگاه اصلیش هند، بنگال غربی، آسام و بنگلادش در آبهایی با پوشش گیاهی متراکم یافت می شود. این ماهیها اکثرا با سایر انواع ماهیهای کولیسا یافت می شوند.

 در جلگه های رودخانه های شمالی هند این ماهیها یکی از فراوانترین انواع ماهیها هستند و در بسیاری از فروشگاهها به صورت خشک شده و یا به عنوان یک وعده غذایی سرو می شوند.

 گورامیهای کوتوله به خاطر طبیعت صلح جویشان بسیار مناسب آکواریومهای کوچک می باشند، همانطور که برای آکواریومهای اجتماعی هم مناسب هستند.

این ماهیها نباید با ماهیهای خیلی بزرگ و یا ماهیهای خشن نگهداری شوند.

باید مقدار زیادی گیاه برایشان فراهم شود که مقداری از آنها باید گیاهان شناوری باشند که بخشی از سطح آکواریوم را بپوشانند.

مقدار بهینه PHبرای این ماهیها محدوده خنثی می باشد و سختی آب باید ۴ تا ۱۰ dGH باشد. بهترین دمای آب هم ۷۷ درجه فارنهایت ( ۲۵ درجه سانتیگراد ) است. گورامیهای کوتوله ممکن است چنانچه در برابر شلوغی و سر و صدا قرار بگیرند بترسند و باید در یک جای ساکت نگهداری شوند.

تغذیه:

 در طبیعت گورامیها حشرات کوچک و لاروهای سطح آب را می خورند و از جلبکهایی که بر روی سایر گیاهان می رویند تغذیه می کنند،

 ولی در اسارت این ماهیها غذاهای پولکی، غذاهای خشک منجمد، غذاهای منجمد و قرصهای سبزی می خورند. برای فراهم کردن سلامتی مناسب، این ماهیها باید به صورت دوره ای، از غذاهای زنده نظیر کرمها هم تغذیه شوند. همچنین برای زوجهای در حال تولید مثل هم باید از غذاهای زنده استفاده شود.


تولید مثل:

پایین آوردن سطح آب تا ۶ الی ۸ اینچ ( ۱۵ الی ۲۰ سانتیمتر ) و بالا بردن دمای آب تا ۲۰ الی ۳۰ درجه سانتیگراد زمینه ساز تولید مثل خواهد شد.

 پوشش گیاهی واجب است چرا که ماهیهای نر برای ساخت لانه از مصالح گیاهی استفاده می کنند که آنها را با استفاده از حبابها به هم می چسبانند. این لانه ها با جزئیات خیلی زیاد و بسیار محکم ساخته می شوند که عرضشان به چندین اینچ ( یا سانتیمتر ) و عمقشان به یک اینچ ( دو و نیم سانتیمتر ) می رسد.
به محض آماده شدن لانه ماهی نر شروع به خواستگاری از ماهی ماده می نماید که این موضوع اغلب در بعد از ظهر یا غروب اتفاق می افتد. ماهی نر قصد خود را با شنا کردن در اطراف ماهی ماده در حالیکه باله هایش را کاملا گشوده است، می رساند و تلاش میکند که ماهی ماده را به لانه اش بکشاند و خواستگاریش را در آنجا ادامه دهد. چنانچه ماهی ماده این خواستگاری را بپذیرد شروع می کند به شنای دایره وار در زیر لانه حبابی.

 هنگامی که ماده آماده تولید مثل می شود پشت یا دم ماهی نر را با دهانش لمس می کند. با این علامت ماهی نر ماهی ماده را بغل کرده، ابتدا به پهلو و سپس به پشت می چرخاند. در این لحظه ماهی ماده تقریبا شصت تخم رها می کند که به سرعت توسط ماهی نر بارور می شوند بیشتر تخمها به سمت بالا داخل لانه حبابی شناور می شوند. تخمهای سرگردان توسط ماهی نر جمع آوری می شوند و به لانه حمل می شوند. وقتی که تمام تخمها در لانه جمع آوری شدند، این زوج دوباره شروع به جفت گیری می کنند. چنانچه بیش از یک ماهی ماده در مخزن زایشگاه باشد، ماهی نر می تواند با همه این ماهیها جفت گیری کند. این تولید مثل بین دو تا چهار ساعت طول می کشد و بین ۳۰۰ تا ۸۰۰ تخم تولید می شود. با تمام شدن تخم ریزی ماهی نر برای اطمینان از اینکه تخمها در لانه باقی می مانند، یک لایه نازک از حباب در ریر تخمها ایجاد می کند. در چنین زمانی، ماهی ماده باید از مخزن خارج شود.
از این به بعد ماهی نر به تنهایی مسوولیت تخمها را بر عهده می گیرد و به شدت از لانه و محدوده اطرافش محافظت می کند. بعد از دوازده تا بیست و چهار ساعت نوزادان از تخم خارج می شوند، ولی همچنان در حفاظ حبابها به رشدشان ادامه می دهند. پس از سه روز بچه ها به حدی از رشد می رسند که بتوانند آزادانه شنا کنند.

 وقتی ماهیهای کوچک از لانه حبابی خارج می شوند ماهی نر باید از مخزن خارج شود چرا که در غیر اینصورت ماهی نر آنها را خواهد خورد. ماهیهای کوچک باید در هفته اول با غذاهای خیلی ریز نظیر infusoria، rotifer  یا غذاهای تجارتی که ویژه بچه ماهیها تولید می شوند، تغذیه شوند. پس از آن می توان آنها را با میگوی پخته و غذای خشک پودر شده تغذیه نمود.

گورامی کوتوله نر از زیباترین ماهیان آکواریومی است. رنگ طبیعی ماهی ، آبی متالیک کمرنگ با نوارهای عمودی قرمز روشنه. در انواع آکواریومی فعلی ، واریته هایی بوجود آورده شده که دارای زمینه های آبی یا قرمز با حضور کمی از رنگهای دیگر است. مادها به دلربایی نرها نیستند، دارای زمینه ای از خاکستری با نوارهای کمرنگ هستند.

 رفتار :
گورامی کوتوله ماهی سازگار و صلح جویی با دیگر ساکنان آکواریومه. ولی میتونه با انواع خودش در یک آکواریوم شلوغ به شدت مهاجم باشه مانند یه مغازه فروش ماهی که نرها جای کافی برای ایجاد قلمرویی برای خودشون را ندارند
.

نیازمندیهای آکواریومی :
یک نر تنها میتونه در یه تانک کوچک نگهداری بشه. اما اگه دوست داشته باشید که تعداد بیشتری از آن را نگهدارید باید یه مکان وسیع برای فراهم آوردن قلمرو براشون تهیه کنید
ماهیان ماده قلمرو طلب نبوده و تنها به مقدار زیادی محل اختفا نیاز دارند. گیاهان، غارها و مکانهای اختفای دیگر.
اگرچه گورامیها آب سبک را ترجیح میدهند ولی این ماهی ها میتونن خودشون رو تطبیق بدهند. آنها میتونن در آبهای سخت تر نیز خودشون رو تطبیق داده و حتی تخمریزی کنند.
در شرایط طبیعی آنها در آبهای ساکن یافت میشوند. آنها میتونن از اکسیژن هوا استفاده کنند و در نتیجه در آبهایی که ماهیان دیگر قادر به تنفس و زیست نیستند میتونند زنده بمونند.

نیازمندیهای غذایی :
گورامی کوتوله همه چیز خوار است(omnivorous) ، آنها نسبت به غذا سخت گیر نیستند. و بطور طبیعی از سطح و میانه آب تغذیه میکنند. از جلبک ،غذاهای پولکی(flake) و حبه ای (pellet)و نیز کرم خونی و دافنی تغذیه میکند. در هر صورت غذایی که برای نگهداریش بکار میرود باید شامل ترکیباتی با منشا گیاهی نیز باشد.

شرایط آبی مورد نیاز :
دمای بین ۲۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد و اسیدیته در حد خنثی برایشان مطلوبه. گورامیها تا حدی به بیماری حساسند و برای رشد و نمو به آبی با کیفیت بسیار خوب و فیلتراسیون مناسب نیازمندند. تعویض آب منظم و ثبات شرایط آب از الزامات زیستی این ماهیه.
تانکهای تیره تر اجازه بروز رنگهای ماهی رو بطور موثر تری فراهم میکنند. تانک باید در محلی آرام و با سر و صدای کم قرار بگیرد.
گورامیهای کوتوله نباید با ماهیان بزرگ و مهاجم نگهداری شوند. بلکه باید با دیگر ماهیان صلح جو و همسان خود و ترجیحا با خانواده گورامیها نگهداری شوند.

 تکثیر :
تحت شرایط خوب نگهداری ،تکثیر گورامیها به نسبت راحت بوده و ماهیها به آسونی جفت میشوند.
یک زمان ماهی نر یک گوشه از تانک را به خود اختصاص داده و به ساخت لانه حبابی میپردازد.حبابها از پایداری خوبی برخوردار نبوده و از اینرو ماهی نر برای جبران این نقیصه ، یه کار تمام وقت برای حفظ و بقای یک پارچگی لانه دارد
.
شما نمیتونید به قوام و پایداری لانه اطمینان کنید پس بهتره یه تعداد گیاه شناور برای کمک به پایداری و بهم پیوستگی لانه در اختیارشون بگذارید تا حد و مرز لانه شون رو محدود بکنه
.
عمق آب تانک تخم ریزی بهتره ۲۰ سانتیمتر و دمایش حدود ۲۸ درجه سانتیگراد باشه
.
وقتی ماهی ماده خود را به ماهی نر نشان میدهد یعنی برای تخمریزی آمادگی دارد. وقتی ماده آماده شد ،آنها در زیر لانه به یکدیگر پیچیده و با رها شدن تخمها،آنها در آب شناور گشته و به زیر لانه انتقال می یابند. پس از اینکه در آغوش گیری تخمریزی به اتمام رسید، ماهی نر ماده را تعقیب کرده و به دنبال تخمهایی که در اطراف پراکنده شده بودند گشته و آنها را با دقت به لانه انتقال میدهد. ماهی نر به مراقبت از لانه و تخمها ادامه میدهد و بعد از ۲۴ ساعت دمهای کوچولویی که از حبابها آویزانند دیده میشوند.چیزی در حدود ۶۰۰ عدد
.

بعد از تخمگذاری ،ماهی نر از لانه و تخمها تا زمان تفریخ تخمها(یک تا دو روز پس از تخمگذاری) حفاظت میکند. بهتر است ماهی ماده را پس از اتمام تخم ریزی ، هر چه سریعتر از تانک خارج کنید.ماهی نر را نیز میتوان ۱ تا دو روز بعد از تفریخ تخمها ، برای حفاظت لاروها از تانک خارج کرد.

تغذیه نوزادان :
نوزادان تازه تفریخ شده (بعد از جذب کیسه زرده) در ابتدا باید از انفیوسوریا( انفوزوئرها ) (infusoria) استفاده کنند و سپس با نوزادان آرتمیا تغذیه شوند و نهایتا به غذای با کیفیت عالی انتقال پیدا کنند.

اطلاعات عمومی :
بطور کلی ماهیان صلح جویی در تانک عمومی هستند.آنها خیلی از مواقع چالاک هستن و از اینرو باید تانک مناسبی براشون در نظر گرفته بشه. با مسنتر شدن اونها ، کمی تهاجمی تر و قلمرو طلب میشن ولی وجود فضای زیستی کافی باعث میشه اونها با شادی و مسالمت با ماهیانی که نیازمندیهای مشابهی دارند زندگی کنند.

عکس ماهی گورامی دارف ابی رنگ فیروزه ای

عکس ماهی گورامی دارف،قیمت ماهی گورامی دارف

ماهی گورامی دارف

به طور خلاصه:

نام ماهی: گورامی دارف
حداکثر سایز در شرایط طبیعی: ۶ سانتی متر
حداکثر سایز در شرایط آکواریوم: ۵ سانتی متر
تغذیه ماهی: همه چیز خوار
میزان سختی نگهداربی در آکواریوم: متوسط
میزان حساسیت ماهی به بیماری: متوسط
خلق و خوی ماهی در آکواریوم: صلح جو
پلنت سیف: بله
زیستگاه اصلی ماهی: آسیا
میزان تحرک در آکواریوم: متوسط
سطح حرکت در آکواریوم: تمامی سطوح
مناسب برای آکواریوم دار: آماتور
اجتماعی یا فردی: فردی و اجتماعی
ارزش قیمتی ماهی در بازار ایران: متوسط
بهترین دما برای نگهداری: ۲۶-۲۹
بهترین سطح ph: 6-7/5
نام علمی: (Colisa lalia
شکارچی یا صلح جو: صلح جو
قلمرو طلب: خیر
حدود طول عمر ماهی: ۳-۴
میزان واردات به کشور: زیاد
راحتی تکثیر ماهی در آکواریوم: سخت
مدت زمان خو گرفتن در آکواریوم: ۴ ساعت
حداقل لیتراژ برای نگهداری: ۱۰۰ لیتر
«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.