باغبانی و پرورش گل و گیاه

پرورش گل و گیاه : اموزش طرز کاشت کلم پیچ

پرورش گل و گیاه : اموزش طرز کاشت کلم پیچ

کلم پیچ  :

طرز کاشت کلم پیچ

در طبیعت چندین نوع کلم وجود دارد. کلم گل, کلم پیچ یا کلم برگ, کلم قمرى, کلم بروکسل و کلم بروکلى.
برخى مثل کلم بروکسل به مقدار بسیار کم کشت و کار مى شود و فقط در بعضى فروشگاهها به چشم مى خورد. .

با توجه به تحقیقات گیاهشناسان کلمها قدمت بسیار طولانى دارند. مصریان قدیم اولین کسانى بودند که با موارد مصرف کلم آشنا شدند. آنها در بیست و پنج قرن قبل از تولد حضرت مسیح کلمهاى وحشى را شناخته و مصرف مى کردند. اما بطور جدیدتر از قرن نهم مسیحى اروپاییها به کاشت کلم روى آوردند.

کلم پیچ, ساقه بسیار کوتاهى دارد. برگهاى آن را بهم مى پیچند و مجموعه قابل مصرفى را به بار مىآورند. اگر بعد از درشت شدن کلم پیچ آن را نچینند در سال دوم ساقه, رشد زیادى مى کند و همراه با رشد زیاد ساقه, برگها از هم باز و بدشکل مى گردند.

بعضى از کلم پیچها در شرایط مناسب رشد بسیار زیادى کرده و کاملا بزرگ مى شوند تا جایى که ممکن است وزن چنین کلمهایى به دوازده کیلوگرم هم برسد.

کشت و کار کلم پیچ

شما هم اگر به کاشت سبزى در خانه علاقه مند هستید و باغچه اى در حیاط خانه دارید مى توانید قسمتى از باغچه خانه خود را به کاشت کلم پیچ اختصاص دهید, در چنین صورتى بد نیست بدانید کلم پیچ به نور کافى و رطوبت نسبى مناسب احتیاج دارد. در مناطق گرمسیر که زمستان متعادل باشد آن را در زمستان مى شود کاشت.

در این صورت در فصل بهار کنار سفره شما قرار مى گیرد. اما معمولترین زمان کاشت این گیاه فصل بهار است. در صورتى که در بهار اقدام به کشت این نوع کلم بنمایید در تابستان مى توانید سفره خود را با آن رنگن کنید.

یادتان باشد که کلم پیچ به آب زیاد احتیاج دارد ولى هیچ وقت آب را روى برگهایش نپاشید چون در این صورت دچار پوسیدگى مى گردد. به کود زیادى احتیاج دارد. با اضافه نمودن مقدار زیادى کود پوسیده حیوانى و مقدارى کود شیمیایى (کودهاى ازته و فسفره) به زمین خاک را تقویت کنید.

تکثیر کلم پیچ به وسیله کاشت بذر صورت مى گیرد. وقتى زمین آماده شد, بذرها را پاشیده و روى آن را با قشر کوچکى از خاک نرم و کود حیوانى الک شده بپوشانید.

بذرى که به این منظور تهیه مى شود نباید خیلى کهنه باشد. در صورتى که بیش از چهار سال از عمر بذر گذشته باشد بخوبى سبز نمى شود.

فقط ممکن است تعداد بسیار کمى از بذرها سبز شوند. اگر بذرها نسبتا نو باشند نود درصد آنها سبز مى گردند. اما آسانترین روش کاشت استفاده از نشإ است.

کلم پیچ
کلم پیچ http://tehranmall-co.ir/
کشت و کار کلم پیچ
«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.