باغبانی و پرورش گل و گیاه

پرورش گل و گیاه اپارتمانی:حشره کش و سم پیرترین

پرورش گل و گیاه اپارتمانی:حشره کش و سم پیرترین

حشره کش و سم پیرترین (Pyrethrine)

پیرترین  :  Pyrethrine

 سم پیرترین (Pyrethrine) با نام تجارتی پیرتروم است.

فرمول مولکولی C21H28O3 (متغیر)، جرم مولکولی: ۳۲۸٫۴۳ (دلتن) این سم توسط کارخانه‌های دنکا، فیرفیلد، ساخته و به بازار عرضه شده است. فرم خالص آن به صورت روغن غلیظ است. نقطه جوش ۱۷۰ـ۲۰۰ درجه سانتیگراد فشار بخار بسیار پایین می‌باشد.

در شرایط محیطی بسیار ناپایدار است به طوریکه در مجاورت نور و هوا اکسید شده و خواص حشره‌کشی خود را از دست می‌دهد. همچنین در محیطهای قلیایی بی‌اثر می‌شود. اضافه کردن سینرژیستها خواص آن را تثبیت می‌کند. عملاً در آب نامحلول بوده ولی در حلالهای آلی به خوبی حل می‌شود. این سم اثر تماسی دارد.

حشره‌کشی است که برای مبارزه با حشرات خانگی و اماکن عمومی و انبارها بکار می‌رود. همچنین برای مبارزه با شته‌ها، شپشکهای نباتی و سایر حشرات در سبزیجات و باغات و آفات انباری توصیه شده است. پی پرونیل بوتوکساید روی آن اثر سینرژیستی دارد. معمولاً مخلوط با روتنون یا سایر حشره‌کشها بکار می‌رود.

این سم در بازار به صورت گرد، امولسیون، آئروسول یافت می‌شود.

به طور کلی به غیر از مواد قلیایی با سایر ترکیبات سازگاری خوبی دارد. سطح کشندگی ۵۰ درصد آن از طریق خوراکی در موش صحرائی بین ۵۷۰ تا ۱۵۰۰ میلی‌گرم بر کیلوگرم وزن بدن متغیر است. در بدن به سرعت هیدرولیز شده و اثر خود را از دست می‌دهد. سمیت تماسی آن قابل اندازه‌گیری نیست.

غلظت قابل قبول آن در محیط کار در ۸ ساعت ۱۵ میلی‌گرم در متر مکعب از حجم هوا است. برای ماهیها سمی است. امولسیون آن برای زنبور عسل سمی است. اسپری آن سمی نبوده و برای زنبور عسل دور کننده می‌باشد. وقتی وارد بدن پستانداران می‌شود در حیوانات خونگرم تجزیه از طریق هیدرولیز شدن زنجیر استر انجام می‌پذیرد.

تجزیه آن توسط نور خورشید و پرتو فرابنفش در گروه الکل آغاز و منجر به تعدادی مشتقات ناشناخته می‌شود.

فرمولاسیون سم پیرترین (Pyrethrine) http://tehranmall-co.ir/
«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.