اموزش حیوانات

اموزش و نحوه جفت گیری و تکثیر کاسکو

اموزش و نحوه جفت گیری و تکثیر کاسکو

 اموزش و نحوه جفت گیری و تکثیر کاسکو

پرورش کاسکو بر خلاف تصور مردم کار سختی نیست و زمانیکه جفت خود را پیدا می کنند معمولا جفت گیری های موفقیت آمیزی دارن. کاسکوها خجالتی نیستن و برای جوجه ها پدر و مادر خوبی هستن بزرگ کردن جوجه کاسکو از بزرگ کردن سایر جوجه طوطی ها مانند کاکاتو ها , عروس هلندی و یا اکلکتوس امری آسان تر می باشد.

در امریکا به اندازه کافی جوجه کاسکو های پرورشی موجود است و افراد علاقه ای به خرید کاسکوهای قاچاق ندارن به همین دلیل قانون حمایت ورود کاسکوهای قاچاق چندان قوی نیست
.

در بین طوطی سانان کاسکو یکی از محبوب ترین پرندگان خانگیست به علت توانایی عالی سخنگویی و تقلید طرفداران زیادی دارد همچنین طول عمر این پرنده در اسارت ۶۰-۹۰ سال می رسد بنابراین کاملا به یکی از اعضای خانواده تبدیل می شود.

از نظر ظاهری کاسکو نر و ماده شبیه هم هستن بنابراین برای تعیین جنسیت و اینکه مطمئن شوین جفت ها را بدرستی کنار هم گذاشتین آزمایش DNA ضروری می باشد پرورش دهندگان حرفه ای کاسکو از ظاهر کاسکو ( اندازه سر و نوک طوطی) تا حدودی قادر به تشخیص جنسیت هستن ولی از آنجایی که این آزمایش تنها ۲۰ دلار هزینه دارد بهتر است زمان را هدر ندهین چون احتمال خطا در تشخیص این طوطی درصد بالایی دارد.برای اطلاعات بیشتر در باره  تعین جنسیت طوطی کاسکو به لینک زیر مراجعه کنید.

اموزش تعیین جنسیت کاسکو نر و ماده

اکثر پرورش دهندگان کاسکو عقیده دارن نصب لانه های L شکل در نواحی با آرامش و بدون رفت آمد بسیار کار آمد است در قفس باید کاملا بسته بوده و چوب نشیمنگاه کاملا بی حرکت نصب شده باشد تا جفت گیری با موفقیت انجام شود همچنین گذاشتن چوبهای اضافه برای کوتاه ماندن ناخن ها و همچنین چوبی جدا که امکان پر آرایی روزانه را به کاسکو بدهد لازم است.

جفت گیری کاسکو ها معمولا تا قبل تخم گذاری چندین بار در روز و در طی چند هفته انجام می شود و تعداد تخمها ۲-۵ عدد می باشد بهتر است در این مدت زیاد مزاحم کاسکو نر و ماده نشوین و تنها یکبار در روز که مشغول خوردن هستن لانه را چک کنید.

تخم ها بعد از ۲۸-۳۰ روز جوجه می شون در این دوره میزان غذایی که به کاسکوها می دهید باید اضافه شود چون برای بزرگ کردن جوجه ها فعالیت بدنی زیادی انجام می دهند و همچنین از غذا برای تغذیه جوجه ها نیز نیاز دارن.

اگر قصد دارین جوجه ها را دستی بزرگ کنید ۱۵-۲۱ روزگی باید از خانواده جدا کرده و دستی بزرگ کردن را شروع کنید توجه داشته باشین همه جوجه ها باید با هم از لانه بیرون آورده شوند چون کاسکوها تصور می کنن جوجه تنها مانده بیمار بوده و از تنها جوجه تنها و یا مریض نگهداری نمی کنند.

این نکته را بدانید که کاسکوها رو جوجه ها حساس هستن و زمان بیرون آوردن جوجه ها ممکن است مورد حمله پدر و مادر قرار بگیرین بنابراین بهتر است زمان بیرون آوردن جوجه ها با روزنامه یا پراچه مانع دید کاسکو پدر و مادر شوین در این زمان استفاده از دستکش برای زخمی نشدن واجب است

نکته : تغذیه مناسب در زمان جفت گیری و امیزش حیوانات نیز یکی از مهمترین عوامل در جوجه کشی کاسکو می باشد دقت لازم را به عمل بیاورید.

«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.