اموزش حیوانات

آموزش دستشویی به توله سگ یا آموزش محل ادرار به سگ

آموزش دستشویی به توله سگ یا آموزش محل ادرار به سگ

آموزش دستشویی به توله سگ

آموزش دستشویی به توله سگ یا آموزش محل ادرار به سگ

در ابتدا مهم است که شما در خانه ویلایی و با آپارتمانی زندگی می کنید، زیرا روند آموزش دستشویی به توله سگ به دو طریق صورت می گیرد:

۱٫ در حیاط برای خانه های ویلای

۲٫ در قسمت خاصی از منزل مانند توالت یا حمام

* توجه داشته باشید که در حین آموزش فقط یک محل را انتخاب کنید تا حیوان به اشتباه نیافتد.

کار آموزش از سن دو ماهگی توله شروع می شود و تا سن پنج ماهگی ادامه می یابد، توجه داشته باشید که تا قبل از سن ۳ یا ۴ ماهگی توله شما قادر به کنترل ماهیچه های خود برای نگه داری دستشویی خود نیست.

شما بایستی از یک باکس یا قفس متناسب با اندازه حیوان استفاده کنید و بوسیله آن می توانید توله شما را کنترل کنید هم چنین استفاده از باکس نکته مثبتی در روند آموزش به همراه دارد و آن است که حیوان در بستر خود دستشویی نمی کند. حال شما به یک جعبه دستشویی به همراه چندین لایه روزنامه احتیاج دارید و آن را در جایی جایی که شما می خواهید توله شما در آن دستشویی کند قرار دهید، به یاد داشته باشید که هر وقت سگتان روی آن روزنامه ها دون جعبه دستشویی خودش را تخلیه کرد شما فقط چند لایه ی رویی که کثیف شده است را بردارید زیرا که لایه های زیرین بوی دستشویی را به مشام سگتان می رساند و کمک می کند که دفعه ی بعد دقیقا در همان محل دستشویی کند، در ضمن می توانید در روزهای نخست از قطره آموزشی ادرار در آن محل استفاده کنید.

حال شما باید کشف کنید که چه زمانی و با چه علائمی سگتان می خواهد به دستشویی برود وباید در طی روز چشمانتان به او باشد و معولا این قضیه بعد از پر شدن معده و مثانه حیوان رخ می دهد و علائمی نظیر چرخیدن به دور خود و بو کشیدن ( به منظور گشتن محلی برای دستشویی ) را داراست.

به محض این که متوجه شدید سگتان می خواهد به دستشویی برود فورا و بی درنگ او را با قلاده و یا با دست به محل جعبه دستشویی اش ببرید و درحین بردن از کلمه مشخص مانند “دستشویی” استفاده کنید تا حیوان بین این کلمه و رفتن به دستشویی شرطی شود.

· ۱۰ دقیقه فرصت دهید در دستشویی بماند.

بعد از آن که خود را خالی کرد او را تشویق کنید و به او خوراکی تشویقی دهید.

به یاد داشته باشید که روند آموزش ممکن است در بعضی از نژاد های عروسکی به درازا کشیده شود زیرا آن ها واقعا مثانه کوچکی دارند. پس در طول دوره آموزش صبور باشید.

اگر توله تان در سن ۲ تا ۳ ماهگی است او نیاز دارد که هر دو ساعت به دستشویی برده شود. البته نیازی نیست که شما در هنگام شب همین کار را انجام دهید ولی اگر او ناله کرد او را به دستشویی ببرید و او را تشویق کنید که خودش را تخلیه کند.

وقتی که سن سگ شما بیش تر می شود شما مجبور نیستید که مکررا او را به دستشویی ببرید.

البته سگ شما نیاز دارد که او را به پیاده روی ببرید و ساعاتی را خارج از باکس یا قفسش باشد و با او بازی کنید.

اگر توله شما اشتباه کرد و در جایی نامناسب کثیف کاری کرد همان لحظه او را متوجه کار اشتباهش سازید و نه چند ساعت بعد! و پس از آن فورا را به محل دستشویی اش ببرید و او را با علاقه تشویق کنید که خودش را این جا تخلیه کند. نیازی نیست که شما سر او جیغ و فریاد کشید زیرا این کار قضیه را بدتر می کند. رفتار قاطعانه مهم تر می باشد، پس از آن حتما با ضد عفونی کننده همه کاره محل کثیفی را تمیز کنید که هیچ گونه اثر و بویی از آن محل نماند.

اگر شما مجددا کثافت را در داخل منزل و یا در بسترش مشاهده کردید شما باید در امر آموزش خود تجدید نظری داشته باشید که اشتباهی در آن رخ داده است. ممکن است شما نیاز داشته باشید که توله تان را بیش تر به دستشویی ببرید و یا این که باکس او را محدودتر کنید یعنی ممکن است باکسش خیلی بزرگ بوده باشد که در این صورت او از رفتن به دستشویی سر باز می زند و تمایلی برای رفتن به دستشویی ندارد.

به مرور زمان وقتی که توله شما ۵ ماهه شد او می بایست قابل اطمینان باشد به خاطر داشته باشید که اگر چه در داخل منزل شما قابل اعتماد است ولی ممکن است با فرد دیگری در داخل منزل رفتار خوبی نداشته باشد.

اگر در حین روند آموزش شما نمی توانید تمام وقت به سگ خود آموزش دهید و نیاز داردید فرد دیگری به جای شما این کار را انجام دهد حتما به او بگویید که دقیقا از چه محلی و کلمه ای برای دستشویی کردن او استفاده می کنید.

در ضمن اگر خواستید به مهمانی بروید قبل از ورود به خانه مطمئن شوید که سگتان دستشویی کرده است و حتما جعبه دستشویی به همراه چندین لایه روزنامه اش را ببرید تا در هنگامی که خواست دستشویی کند بو بکشد و در همان محل ( جعبه دستشویی خودش) دستشویی کند.

«مطالب پیشنهادی به شما»

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.